Varování meteorologů

VÝSTRAHA: ČHMÚ varuje před intenzivním sněžením a ledovkou!

Výstraha před sněhem (3. 12. 2020)
Zdroj: Profimedia, ČHMÚ
Ilustrační foto
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
2.12. 2020 11:29
Téma:

Velkou část Česka zasáhne intenzivní sněžení, ojedinělé se také bude vytvářet ledovka. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu, platit začne v noci na čtvrtek.

Na východním území republiky bude v noci na čtvrtek intezivně sněžit. To může způsobovat problémy především v dopravě, ale i při chůzi. Místy může podle meteorologů napadnout až 10 centimetrů nového sněhu.

 

"V případě mokrého sněhu dochází ke škodám na stromech a lesním porostu, drátech elektrických vedení a k výpadkům v energetice. Při cestování se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně," varuje ČHMÚ.

 

Výstraha ČHMÚ před intenzivním sněžením:

 

Výstraha platí od čtvrtečních 2:00 do 22:00 pro Královéhradecký kraj (Broumov, Dobruška, Dvůr Králové nad Labem, Hořice, Hradec Králové, Jaroměř, Kostelec nad Orlicí, Náchod, Nové Město nad Metují, Nový Bydžov, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov, Vrchlabí), Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj (Blansko, Boskovice, Brno, Břeclav, Bučovice, Hustopeče, Ivančice, Kuřim, Mikulov, Moravský Krumlov, Pohořelice, Rosice, Slavkov u Brna, Šlapanice, Tišnov, Vyškov, Znojmo, Židlochovice), Olomoucký kraj (Konice, Litovel, Mohelnice, Prostějov, Šternberk, Šumperk, Uničov, Zábřeh) a Moravskoslezský kraj (Bruntál, Rýmařov).

 

 

Řidiči nemají zapomenout na zimní výbavu. Při cestách do hor přijdou vhod i sněhové řetězy, neobejdou se bez zimních pneumatik s dostatečnou výškou vzorku. Na horách je nutné dodržovat pokyny horské služby.

 

Při mrznoucím dešti se může také ojediněle vytvářet ledovka. Výstraha před ní platí od čtvrtečních 8:00 až do půlnoci pro Jihomoravský kraj (Hodonín, Kyjov, Veselí nad Moravou), Olomoucký kraj (Hranice, Jeseník, Lipník nad Bečvou, Olomouc, Přerov), Zlínský kraj a Moravskoslezský kraj (Bílovec, Bohumín, Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Havířov, Hlučín, Jablunkov, Karviná, Kopřivnice, Kravaře, Krnov, Nový Jičín, Odry, Opava, Orlová, Ostrava, Třinec, Vítkov)

 

Výstraha ČHMÚ před ledovkou:

 

 

"Hrozí nebezpečí úrazů při uklouznutí. Problémy v dopravě, zvýšená nehodovost. Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. Počítejte s prodloužením doby jízdy," uvedl ČHMÚ.

 

Je pravděpodobné, že se výstraha ještě rozšíří. Nebezpečné jevy momentálně meteorologové vyhlížejí v Jihočeském, Středočeském a Libereckém kraji a v pátek i v krajích, ve kterých bude platit výstraha ve čtvrtek.

TN.cz