Počasí předpověď počasí

V Česku nad ránem pořádně mrzlo, teploty klesly až na -8 stupňů!

Mráz
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto
Jan Pánik
Jan Pánik, Kateřina Sejková
Aktualizováno 20.9. 2019 11:09

Česko prožilo další mrazivé ráno, teploty klesly až na mínus osm stupňů. Nejchladněji bylo na Šumavě. Český hydrometeorologický ústav před mrazem vydal ve čtvrtek výstrahu - může totiž způsobit škody na nesklizených zemědělských plodinách.

"V důsledku malé oblačnosti a uklidnění větru se budou zejména na západě a jihozápadě Čech a v oblasti Českomoravské vrchoviny ve druhé polovině noci na pátek a v pátek ráno pohybovat teploty vzduchu ve 2 metrech kolem nuly. Přízemní teploty pak mohou klesnout na -2 až -7 stupňů Celsia," varoval ve čtvrtek Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) a zároveň vydal výstrahu pro Vysočinu, Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský kraj, která platí do osmé hodiny ranní.

 

Předpověď se vyplnila, Česko se místy opravdu probouzelo do mrazu. Nejchladněji bylo na Šumavě, kde se teploty pohybovaly okolo -7 stupňů, v Rokytské slati klesly dokonce až na -8 stupňů. V Horské Kvildě bylo -6 stupňů.

 

Na Pelhřimovsku se držely okolo nuly, meteorologové tam ale naměřili i přízemní mrazíky. Teploty těsně nad zemí tak byly -5 stupňů. Přízemní mrazíky byly také na Prachaticku a Táborsku. Chladné ráno prožili i lidé na Českokrumlovsku nebo Klatovsku, kde teploměry naměřily nulu.

 

 

ČHMÚ výstrahu odůvodnila tím, že mráz může způsobit škody zejména na dosud nesklizených zemědělských plodinách a také na vegetaci, která je citlivá i na krátkodobou teplotu pod bodem mrazu. 

Reportér David Pik odstraňujě námrazu z okna auta: 

 

"Zeleninu a nízké rostliny je možno zakrýt světlou netkanou textilií, která může být ponechána i více dní až do odeznění ranních mrazů. V případě stromů je možno použít ochranné přípravky proti promrznutí nebo klasické metody ošetření, jako je například lehký postřik či orosování porostů drobnými vodními kapičkami v období záporných teplot," radí meteorologové.

 

V pátek nás podle meteorologů čeká slunečný den - bude jasno až polojasno s teplotami od 13 do 17 stupňů. Vítr bude slabí, během dne však trošku zesílí.

 

Sluníčko bude svítit i o víkendu. V sobotu bude jasno, na severovýchodně přechodně polojasno. Ráno bude opět velmi chladné s teplotami od 5 do 1 stupně a ojediněle se objeví i mlhy a přízemní mrazíky. Teploty přes den dosáhnou 16 až 20 stupňů.

 

V neděli bude počasí vypadat podobně. Obloha bude jasná, odpoledne o západu polojasná. Noční teploty se budou pohybovat od 8 do 4 stupňů, při slabším větru klesnou ale až na 2, ojediněle se místy se opět objeví mlhy a přízemní mrazíky. Teploty přes den se vyšplhají na 18 až 22 stupňů.

 

Podívejte se na ranní předpověď počasí: 

 

Příští týden se oteplí, v první polovině týdne se teploty v noci budou pohybovat okolo 10 stupňů, ve druhé mohou dokonce dosáhnout až 12 stupňů. Denní teploty budou od 17 do 23 stupňů. Jasnou oblohu však vystřídá oblačnost - celý týden by mělo pršet.

 

Podívejte se na čtvrteční reportáž TV Nova o počasí:

Související témata:
TN.cz