varování meteorologů

Výstraha: Na Česko se žene silný vítr, může dosáhnout i síly vichřice!

Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 17:25
3.1. 2020 11:02
Téma:

Po mrznoucích mlhách Česko zasáhne další nepříznivý živel. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nás čeká silný vítr. Dosáhnout by mohl v nárazech až 75 km/h. Potrápí především Prahu, Středočeský nebo Pardubický kraj.

V sobotu musíme počítat s dalšími komplikacemi. Tentokrát se na naše území přižene silný vítr. "Během soboty 4. 1. nad střední Evropou přechodně zesílí západní, postupně severozápadní proudění mezi hlubokou tlakovou níží nad severní Evropou a tlakovou výší se středem nad Biskajským zálivem," informoval ústav.

 

ČHMÚ zároveň vyhlásil první stupeň nebezpečí. Výstraha před silným větrem bude platit od sobotní druhé hodiny odpolední do nedělní půlnoci. Foukat bude čerstvý západní, později severozápadní vítr s nárazy 60 až 75 km/h. Nejsilnější nárazy by měly být ve večerních hodinách.

 

Pozor by si měli dát lidé v Praze, Středočeském kraji (Benešov, Beroun, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Čáslav, Černošice, Český Brod, Dobříš, Hořovice, Kladno, Kolín, Kralupy nad Vltavou, Kutná Hora, Neratovice, Příbram, Rakovník, Říčany, Sedlčany, Slaný, Vlašim, Votice), Pardubickém kraji, na Vysočině a v Jihomoravském kraji (Boskovice, Ivančice, Moravský Krumlov, Rosice, Tišnov, Znojmo). 

 

 

Podle meteorologů může dojít k poškození stromů nebo ke škodám na budovách. "Nebezpečí úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi, možné komplikace v dopravě. Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií," dodal ČHMÚ.

Související témata:
TN.cz