VAROVÁNÍ ČHMU

Na Česko se žene silný vítr! Hrozí pády stromů a poškození domů

Téma:

Česko bude od středy trápit silný vítr, varují meteorologové. Ten může v nárazech dosahovat rychlosti až 70 kilometrů v hodině. Výstraha platí pro Moravu, Českomoravskou vrchovinu a východ Čech.

Výstrahu pro několik krajů vydali v úterý meteorologové. Varují před silným jihovýchodním až jižním větrem. "Ve středu 3. dubna bude na Moravě, Českomoravské vrchovině a na východě Čech dosahovat vítr v nárazech 15 až 20 m/s (55 až 70 km/h)," předpovídá Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

 

Výstraha platí pro část Středočeského, Pardubický, Královéhradecký, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský kraj a Vysočinu.

 

 

Během noci na čtvrtek 4. dubna vítr částečně zeslábne. Ve čtvrtek však ve východní polovině území vítr znovu zesílí a rychlosti v nárazech se budou pohybovat kolem 20 m/s (70 km/h).

 

 

Vítr může podle meteorologů poškodit stromy a lesní porosty, může napáchat i menší škody na budovách. Odborníci také varují před nebezpečím úrazů způsobených uvolněnými předměty a zlomenými větvemi.

 

Lidé by také měli zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty nebo zabezpečit skleníky. ČHMÚ doporučuje omezit horské túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií.

 

Předpověď počasí:

pan TN.cz