Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

VAROVÁNÍ METEOROLOGŮ

VÝSTRAHA: Na západě Čech udeří silný vítr, na horách hrozí vichřice

Zdroj: TV Nova

Česko bude od neděle trápit silný vítr, varují meteorologové. Ten může v nárazech dosahovat rychlosti až 110 kilometrů v hodině. Výstraha platí pro západ Čech a východ Moravy. Experti zároveň vydali aktuální výhled počasí na následující čtyři týdny.

.

Meteorologové rozšířili páteční výstrahu, která upozorňovala na silný vítr. Ta platila zejména pro sever Česka. Ještě během soboty bude silně foukat v oblasti Jeseníků, Beskyd a také ve Frýdlantském výběžku.

 

Na horách může mít vítr rychlost až devadesát kilometrů v hodině. Během odpoledne a večera tady bude ale postupně slábnout.

 

Od nedělního dopoledne naopak začne foukat v Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém a Libereckém kraji. Se silným větrem by měli počítat lidé také v Praze.

 

"V prohlubující se brázdě nízkého tlaku vzduchu bude postupovat přes střední Evropu k východu frontální systém doprovázen silnějším větrem," upozorňuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

 

 

Očekává se tak silný jižní, postupně jihozápadní vítr s nárazy nad 65 km/h. Opatrní by v neděli měli být lidé na horách. Tam může rychlost větru dosáhnout až 110 kilometrů v hodině. Výstraha meteorologů před silným větrem je platná od sedmé hodiny večer až do pondělní deváté ranní.

 

Z následujících čtyř týdnů bude právě ten nadcházející nejchladnější, teploty přes den se ale udrží nad nulou. Celé období od 11. února do 10. března bude teplotně i srážkově průměrné.

 

"Relativně nejchladnější bude první týden, kdy minimální noční teploty budou klesat většinou na plus jeden až minus čtyři stupně Celsia a maximální denní budou stoupat na jeden až šest stupňů Celsia," uvedli meteorologové.


Relativně nejteplejší vychází podle meteorologů poslední týden období s týdenním průměrem nejnižších teplot kolem nuly a týdenním průměrem nejvyšších denních teplot kolem šesti stupňů Celsia.


Srážkově bude období jako celek průměrné. "Průměrné týdenní úhrny se budou pohybovat kolem devíti milimetrů," sdělil ČHMÚ.

pan TN.cz