sněhová nadílka

VÝSTRAHA: Česko pokryl mokrý sníh, může se tvořit náledí!

Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 13.11. 2019 22:51
Téma:

Meteorologové upravili výstrahu ohledně sněžení v České republice. V polohách nad 400 metrů mělo během středečního odpoledne a večera napadnout až 10 centimetrů mokrého a těžkého sněhu. Přes noc platí výstraha ČHMÚ před tvorbou náledí.

Středa byla bohatá na srážky, na většině Česka se objevilo v odpoledních a večerních hodinách. "Spadne nejčastěji od 1 do 10 milimetrů, ojediněle až kolem 15 milimetrů. Zatímco v Čechách se bude jednat o srážky smíšené od 400 metrů nad mořem sněhové, na Moravě a ve Slezsku bude, díky vysokým teplotám, pršet," řekla Dagmar Honsová z Meteopressu.


"Ve čtvrtek a v pátek se budeme setkávat pouze s ojedinělým mrholením. O víkendu už budeme deštníky opět potřebovat, ale díky teplému jihozápadnímu proudění, které přinese až 15 °C, bude pršet i na horách," doplnila Honsová.

 


 

Pro Středočeský, Jihočeský, Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj a pro Vysočinu ČHMÚ vydal varování před novou sněhovou pokrývkou. "V polohách nad 400 m n. m. místy napadne kolem 5 cm, ojediněle až 10 cm většinou mokrého a těžkého sněhu," varují meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha platí do půlnoci.

 

Oblasti, pro které platí varování před sněžením:


Meteorologové očekávali komplikace při chůzi, v dopravě či zásobování.  "Při cestování se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně, nezapomenout na zimní výbavu, při cestách do hor i sněhové řetězy. Nutné jsou zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku. Na horách je třeba dodržovat pokyny Horské služby," doporučují.

Noční sněžení v Plzni a okolí:

 

ČHMÚ také varuje před tvorbou náledí: "V noci na čtvrtek se bude oblačnost od jihozápadu alespoň na přechodnou dobu protrhávat. Očekává se proto většinou pokles teplot pod bod mrazu a na komunikacích se tak bude během noci místy vytvářet náledí nebo zmrazky. Největší pravděpodobnost tvorby náledí nebo zmrazků je na jihozápadě ČR a na Českomoravské vrchovině, nejmenší v severních Čechách a na severovýchodě Moravy a ve Slezsku."

 

Varování před náledím a zmrazkami je vyhlášeno pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Královéhradecký, Pardubický a Jihomoravský kraj a pro Vysočiny. Náledí může hrozit od středeční jedenácté hodiny v noci do deváté dopoledne ve čtvrtek. Starší lidé by podle ČHMÚ měli zůstat doma a nevycházet.


 

Oblasti, pro které platí varování před náledím:

 

Přehled srážek od středy do neděle:

GALERIE: Přehled srážek

1
/
4
Zdroj: Meteopress
Mapa srážek - 1

Související témata:
TN.cz