Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.1. 2019 20:34
počasí

VÝSTRAHA před dalším sněhem, na horách laviny a padající stromy

Zdroj: TV Nova

Meteorologové opět vydali výstrahu před sněhovými jazyky, na horách se mohou tvořit závěje. Samozřejmě se kvůli tomu zhorší sjízdnost silnic, na horách pak hrozí také laviny.

Výstraha před sněhovými jazyky je v platnosti od soboty od půl desáté do půlnoci. Sněhové jazyky se mohou podle ČHMÚ tvořit v Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Olomouckém, Zlínském, Moravskoslezském kraji a na Vysočině.

 

 

"V polohách nad 700 metrů se místy očekává tvorba sněhových jazyků, na horách i závějí,“ varují meteorologové na svém webu. Zároveň varují, že hrozí zhoršení sjízdnosti silnic, některé mohou být dokonce zcela nesjízdné.

 

 

Pozor by si měli dávat lidé zejména na horách. Horská služba prakticky ve všech pohořích Česka varuje turisty, aby se nepouštěli na hřebenové túry. V Krkonoších a Jeseníkách je vyhlášen třetí stupeň lavinového nebezpečí. V Krušných a Jizerských horách pak platí varování před pádem stromů.

 

Na silnicích je po sobotním poledni zatím relativní klid, v policejním dopravním servisu je v souvislosti s počasím varování pouze před úsekem od pražského okruhu po Ořech, kde je na silnici sníh.

 

Kalamitní stav ve městě Boží Dar. Podívejte se na reportáž z Televizních novin: 

 

Jak bude dál?

 

V nadcházejících čtyřech týdnech se budou teploty v Česku pohybovat kolem hodnot obvyklých pro tuto část roku. Nejteplejší má být příští týden, na začátku února se ochladí. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi, kterou dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).


"Předpokládáme, že období od 14. ledna do 10. února 2019 bude teplotně průměrné," oznámili meteorologové. Příští týden se budou teploty přes den pohybovat nejčastěji mezi minus jedním až plus čtyřmi stupni Celsia. V noci budou klesat většinou na plus jeden až minus čtyři stupně.


Na začátku února se ale ochladí. Podle odhadu meteorologů bude přes den kolem nuly a noci už budou mrazivé.


Ani z hlediska srážek by následující čtyři týdny neměly vybočovat z normálu. "Průměrné týdenní úhrny se budou pohybovat od šesti do 10 milimetrů, nejvyšší úhrn se předpokládá v prvním týdnu kolem 14 milimetrů," uvedl ČHMÚ.


Dlouhodobá průměrná teplota pro období mezi 14. lednem a 10. únorem je minus 1,1 stupně Celsia. Nejtepleji bylo v roce 2002, kdy průměr činil 3,8 stupně Celsia. Zatím nejnižší průměr, minus 9,5 stupně, meteorologové zaznamenali v roce 1963.

hru, pez, ČTK TN.cz