Varování meteorologů

Výstraha před ledovkou: Pozor na silnicích, starší lidé nemají vycházet!

Eva Pavelková
Eva Pavelková
Aktualizováno 17.1. 2020 12:49

Meteorologové varují před ledovkou, která se bude na českých silnicích tvořit během sobotního dne. O víkendu se výrazně ochladí a bude pršet nebo sněžit. Na horách by mělo napadnout až 15 centimetrů nového sněhu.

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se týká šesti krajů nebo jejich částí. Silnice budou namrzat především v noci na sobotu a během sobotního dopoledne. Varování platí až do 14. hodiny, kdy se oteplí natolik, že už se ledovka tvořit nebude.

 

Podívejte se na dnešní předpověď počasí:

 

Lidé by měli venku chodit velmi opatrně. Starším a méně pohyblivým se doporučuje, aby pokud možno vůbec nevycházeli, nebo alespoň omezili procházky na minimum. Také řidičům odborníci doporučují dbát zvýšené opatrnosti a počítat se zdržením.

 

Na mrznoucí déšť a zledovatělé silnice by se měli připravit především obyvatelé Prahy, celého Středočeského a Ústeckého kraje a některých oblastí Libereckého kraje (Česká Lípa, Nový Bor), Vysočiny (Pacov, Pelhřimov) a Jihočeského kraje.

 

 

Z jižních Čech se výstraha týká konkrétně oblastí kolem Blatné, Českých Budějovic, Českého Krumlova, Jindřichova Hradce, Kaplice, Milevska, Písku, Prachatic, Soběslavi, Strakonic, Tábora, Trhových Svin, Třeboně, Týnu nad Vltavou, Vimperku a Vodňan.

 

"Nejvyšší pravděpodobnost výskytu ledovky předpokládáme především v Ústeckém, Středočeském a Jihočeském kraji. V regionech na západě Čech a také ve Slezsku budou převažovat dešťové nebo smíšené srážky přecházející do sněžení, na východě Čech a na Moravě bude po většinu období sněžit," uvedl ČHMÚ.

TN.cz