Silné bouřky

Českem se prohnaly bouřky. Stromy spadly na auta, voda zaplavila silnice

Eva Pavelková
Eva Pavelková
3.7. 2020 8:09
Téma:

Česko zasáhly ve čtvrtek odpoledne bouřky, které mohly doprovázet kroupy a přívalový déšť. Hasiči vyráželi k desítkám případů, nejčastěji popadaným stromům a zatopeným sklepům, odkud čerpali vodu.

Krátce po poledni udeřily bouřky na západě Česka, odkud se přesouvaly směrem k východu. V Praze byla situace nejhorší kolem 14. hodiny, hasiči v souvislosti s počasím vyjížděli k pěti případům. Odstraňovali spadlé větve a odčerpávali vodu ze zatopených sklepů.

 

Nejvíce práce měli hasiči v Královéhradeckém kraji, kteří už odpoledne evidovali asi 30 události spojených se silnou bouřkou. V areálu Fakultní nemocnice Hradec Králové vítr zlomil dva stromy, které spadly na osobní auta. Nikdo se nezranil.

 

Podívejte se, jak se bouřka prohnala Prahou:

 

O několika vážnějších výjezdech v souvislosti s počasím informovali také hasiči Zlínského kraje. "Na hlavní křižovatce v Troubkách vznikla vodní laguna, která je odčerpávána dvěma přenosnými požárními stříkačkami a jedním plovoucím čerpadlem. Policie ČR v tomto případě zastavila provoz na silnici vedoucí do obce Honětice," popsali.

 

Vodu čerpali hasiči i ze sklepa rodinného domu v Morkovicích-Slížanech a z laguny, která se vytvořila u nákupního centra Tesco v Uherském Brodě. Večer pak museli odklidit zhruba čtyři centimetry bláta v délce 50 metrů na silnici do Mařatic.

 

Takhle bouřka udeřila v Jihlavě:

 

Přes 130 výjezdů zaznamenali hasiči v Moravskoslezském kraji. Nejvíce jich bylo v okrese Karviná, Ostrava a Frýdek-Místek. "Hasiči nejčastěji prováděli čerpání vody ze zatopených sklepů, garáží a lagun, které vznikly na zahradách rodinných domů, dále čistění kanálů a kanálových vpustí ucpaných splavenou hlínou nebo trávou," uvedl mluvčí Lukáš Popp.

 

Vyjížděli také k polámaným nebo vyvráceným stromům. Práci měli taky kvůli spadlým elektrickým drátům nebo poškozeným autům. Všechny zásahy se obešly bez zranění. Podívejte se na video z okolí Ostravy:

 

V Olomouckém kraji udeřily bouřky především na Šternbersku. Hasiči vyráželi do Babic, Krákořic a Střelic, kde čerpali vodu ze zatopených sklepů. "V Babicích místní obyvatelé pomocí těžké techniky vytvořili provozorní hráz. Odklonili tak příval vody a bahna z polí a včas zabránili rozlití do více domů v obci," uvedli hasiči. V okolí Jívové a Těšíkova pak vítr lámal stromy.

 

 

Varování vydali meteorologové pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Královéhradecký, Pardubický kraj a také Vysočinu. Bouřky hrozily i v Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji.

  

 

GALERIE: Českem se prohnaly bouřky

1
/
23
Zdroj: Hasiči Olomouckého kraje
Hasiči odčerpávající vodu

TN.cz