předpověď

VÝSTRAHA: Silný mráz může lámat koleje! Raději nevycházejte, varuje ČHMÚ

Výstraha před velmi silným mrazem
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Štěpán Hrubý
Štěpán Hrubý
17.1. 2021 10:35
Téma:

Meteorologové upravili výstrahu před velmi silným mrazem. Nově platí už od nedělních 18 hodin. V některých částech republiky bude mrznout tak silně, že meteorologové varují před vycházením a lámáním kolejí.

Česko se musí připravit na pořádné mrazy. To, co si lidé užívali v posledních dvou dnech, byl jen začátek přísunu mrazivého vzduchu. Od nedělních 18 hodin platí opět dvě výstrahy ČHMÚ – jedna před silným mrazem, druhá před velmi silným mrazem.

 

Pro Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj platí přísnější z obou výstrah – Velmi silný mráz od nedělních 18 hodin do pondělních 10 dopoledne. Teplota klesne podle předpovědi až k -18 stupňům Celsia.

 

Meteorologové varují i před riziky, které silný mráz přináší. „Prochladnutí a omrznutí nechráněných částí těla už po krátké době pobytu venku. Možné problémy v energetice, průmyslu a zásobování, hrozí poruchy vodovodních rozvodů. Nebezpečí lomů kolejnic kolejové dopravy. Doporučuje se chránit se teplým oblečením ve více vrstvách, teplou obuví, rukavicemi a pokrývkou hlavy. Malé děti, starší a nemocní občané by neměli vycházet ven,“ upozorňují na svém webu.

 

 

Druhá výstraha před silným mrazem platí pro část Jihočeského kraje (Dačice, Jindřichův Hradec), část Libereckého kraje (Jablonec nad Nisou, Jilemnice, Semily, Tanvald, Železný Brod), Královéhradecký, Pardubický, Jihomoravský kraj a Vysočinu. V těchto oblastech klesne teplota až k -12 stupňům Celsia. Výstraha zde platí od nedělních 18 hodin do pondělních 10:00.

 

 

I pro tyto regiony vydal ČHMÚ varování pro zmírnění následků: „Nebezpečí prochladnutí a omrznutí nechráněných částí těla. Doporučuje se chránit se teplým oblečením ve více vrstvách a vhodnou obuví. Malé děti, starší a nemocní občané by měli omezit délku pobytu venku. Proti prochladnutí pomáhá teplý nápoj, jídlo a tělesný pohyb,“ upozorňuje ČHMÚ na webu. 

 

Podívejte se na reportáž TV Nova: 

Související témata:
TN.cz