Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

mapy varování ČHMÚ

Výheň vystřídaly silné bouřky! Vyvrátily stromy a převrátily loď

Varování meteorologů se naplnila, v sobotu odpoledne zasáhly Česko silné bouřky. Jenom ve Středočeském kraji hasiči vyjížděli k více než deseti případům. Meteorologové varovali, že silné bouřky hrozí až do nedělních 17. hodin.

Bouřky Česko zasáhly už před 15. hodinou a to v okolí Volyně v jižních Čechách. Další bouřky se vytvořily v okolí Prahy, hlavnímu městu se ale vyhnuly. Silný pás prošel pomezím Středočeského a Pardubického kraje. Bouřilo na Kutnohorsku nebo na Kolínsku.

 

Na silnici I/38 v Církvicích mezi Kutnou Horou a Čáslaví spadl vzrostlý strom. Ten strhnul elektrické vedení. Ve směru od Čáslavi se tvořily kolony. Okolo 19. hodiny už ale silnice byla průjezdná.

 

 

Silné bouřky s blesky a prudkým deštěm zasáhly také Mladoboleslavsko a na Pelhřimovsko. Bouřky provázelo také krupobití. Dorazily i na Orlickoústecko, kde spolu s přívalovým deštěm padaly kroupy a foukal vítr rychlostí v nárazech až 90 km/h. "Pás bouřek bude v následujících hodinách postupovat přes oblast Králického Sněžníku a Jeseníků směrem k severovýchodu," uvedl krátce po 21. hodině Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

 

I v Královéhradeckém kraji měli hasiči desítky výjezdů, v rámci kterých museli odstraňovat popadané stromy a polámané větve.

 

Kvůli nepříznivému počasí byl přerušen hudební festival Votvírák na milovickém letišti, který nakonec po více než dvou hodinách pokračuje. Na slapské přehradě se převrátila plachetnice. Tři lidé, kteří se na ní plavili, dva dospělí a dítě, v pořádku doplavali na břeh.

  

Udeřily u vás bouřky? Pošlete nám fotky a videa na email zpravy@nova.cz. Děkujeme.

 

Počasí potrápilo také železniční dopravu. Strom spadl na trať z Kutné Hory na Čáslav, kterou využívají rychlíky Praha - Brno jedoucí přes Vysočinu. Poruchy zabezpečovacích zařízeních omezily provoz na hlavním koridoru z Prahy na Moravu u Kolína a na trati na jih Čech u Benešova.

 

 

Od soboty platí výstraha před velmi silnými bouřkami s vysokým stupněm nebezpečí. Tato výstraha platí pro Prahu, části Středočeského kraje, Jihočeský, Královéhradecký, Pardubický, části Olomouckého kraje a Vysočinu. Výstraha před velmi silnými bouřkami platí od sobotních 15 hodin do nedělních 5 hodin ráno. Jen před bouřkami pak platí až do nedělních 17 hodin.

 

 

Ve Středočeském kraji se výstraha týká těchto částí: Benešov, Beroun, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Čáslav, Černošice, Český Brod, Dobříš, Hořovice, Kladno, Kolín, Kralupy nad Vltavou, Kutná Hora, Lysá nad Labem, Mělník, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Neratovice, Nymburk, Poděbrady, Příbram, Říčany, Sedlčany, Vlašim, Votice. V Olomouckém kraji se pak výstraha týká těchto částí: Konice, Litovel, Mohelnice, Prostějov, Šumperk, Uničov, Zábřeh.

 

 

A že bouřky měly být opravdu silné, o tom svědčí i doprovodný text výstrahy, kterou ČHMÚ zveřejnil. "Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami,“ varují meteorologové.

 

Teplé počasí i na začátku léta

"Velmi teplé počasí, které panuje v České republice od začátku června, bude pokračovat i v následujícím týdnu, kdy se opět očekávají nadprůměrné teploty. V závěru měsíce se sice ochladí, ale teploty zůstanou i nadále letní. První polovina července přinese teploty, které odpovídají této roční době," uvedli meteorologové v dlouhodobém výhledu, který v sobotu zveřejnili. Teploty od 17. června do 14. července podle nich budou celkově vyšší než dlouhodobý normál.

 

Srážkově budou nadcházející čtyři týdny průměrné či mírně podprůměrné. "V průběhu jednotlivých týdnů by nemělo docházet k velkým výkyvům, i když krátkodobě se budou střídat sušší a vlhčí období," uvádí prognóza ČHMÚ.

 

119

GALERIE: Českem se přehnaly silné bouřky

Zdroj: Twitter, HZS Olomouckého kraje

Vyvrácené stromy po bouřce

Hodnocení:

hru tn.cz / ČTK