Počasí

VÝSTRAHA: V Česku hrozí námraza, varuje ČHMÚ. Na horách napadl sníh!

Jan Pánik
Jan Pánik, Petr Zelený
Aktualizováno 9.11. 2019 20:26
Téma:

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal v sobotu varování před tvorbou námrazy. Ta hrozí v západní části Česka už od nedělní půlnoci až do desáté hodiny dopoledne. Pozor by si tak měli dávat zejména řidiči. Na šumavské Kvildě pak v noci na sobotu napadl první sníh blížící se zimy. Zároveň meteorologové vydali výhled počasí na následující čtyři týdny.

V noci na neděli a na pondělí se v Čechách mohou ojediněle tvořit mrznoucí mlhy, varuje Český hydrometeorologický ústav. Podle něj mohou v západní části Česka a na Vysočině také namrzat silnice. 

 

Meteorologové proto vydali výstrahu, která platí pro Prahu, Středočeský, Jihočeský Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký kraj a Vysočinu od druhé poloviny noci na neděli a také v neděli ráno a pak opět v noci na pondělí a v pondělí ráno.

 

 

"Nad střední Evropou se bude udržovat brázda nižšího tlaku vzduchu vyplněná chladnějším vzduchem," vysvětlují meteorologové. Teploty v noci by měly klesnout na 1 až mínus 3 stupně Celsia. 

 

Sníh na Kvildě

 

V noci na sobotu se na šumavské Kvildě objevil sníh. Sněhové přeháňky se mohou podle ČHMÚ objevit v sobotu také na dalších místech. Očekávají se zejména v Čechách v polohách nad 900 metrů nad mořem. Zasněženou krajinou se během dne pochlubila například Pec pod Sněžkou nebo Ještěd.

 

 

Zároveň ČHMÚ v sobotu odpoledne vydal výhled počasí na následující čtyři týdny. A vypadá to, že žádné nečekané oteplení nás nečeká, podzim už drží teploty pevně v rukou.

 

 

"Období od 11. listopadu do 8. prosince 2019 bude teplotně průměrné až slabě nadprůměrné. První týden bude teplotně průměrný, minimální noční teploty se budou pohybovat většinou kolem +3 °C, ale v noci na pondělí a na pátek klesnou na +2 až -3 °C. Maximální denní teploty budou dosahovat většinou 6 až 11 °C, ve čtvrtek jen kolem 4 °C," předpovídají meteorologové.

 

 

 

Další týdny období budou teplotně průměrné až slabě nadprůměrné. Relativně nejchladnějším bude pravděpodobně první prosincový týden s týdenním průměrem nejnižších nočních teplot kolem -1 °C a denních teplot kolem 3 °C.

 

Pršet či sněžit bude průměrně až nadprůměrně, nejvíc v nadcházejícím týdnu, kdy by mělo celkem spadnout kolem 20 milimetrů srážek.

TN.cz