Vládní speciál

Výstřel pár metrů od Babiše. GIBS potvrdil, co se v letadle stalo

Petr Zelený
Petr Zelený, Ondřej Špalek
Aktualizováno 12.8. 2019 20:33
Téma:

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) uzavřela vyšetřování střelby na palubě vládního speciálu letos v květnu. Podle inspekce člen ochranky, kterému zbraň omylem spustila pár metrů od premiéra Andreje Babiše, nespáchal trestný čin.

"V průběhu prověřování jsme zjistili, že k výstřelu ze služební zbraně příslušníka policie došlo náhodným způsobem. Konkrétně nevhodnou manipulací při vybíjení před uložením zbraně," uvedl GIBS v tiskové zprávě a potvrdil tak starší informace.

 

Projektil zasáhl kuchyňskou desku vládního letadla a způsobil tak škodu za tisíc korun.

 

"Na základě těchto skutečností jsme prověřování ukončili se závěrem, že se policista nedopustil žádného trestného činu a celou záležitost jsme předali jeho nadřízenému ke kázeňskému projednání," doplnila mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

 

Výstřel se ozval na palubě vládního speciálu, který v tu chvíli stál na ploše bruselského letiště, 28. května. Podle dostupných informací byl v tu chvíli premiér Andrej Babiš jen asi čtyři metry daleko.

 

 

Přesto se Babiš posléze nechal slyšet, že si nepřeje, aby byl člen ochranky jakkoli tvrdě trestán. "Já si nedovedu představit, že někdo může vystřelit nechtíc. Buď si ten člověk s tou zbraní hraje, nebo neumí se zbraní zacházet," zlobil se naopak bezpečnostní expert Andor Šándor.

 

Pusťte si červencovou reportáž:

 

TN.cz