Dítě se udusilo

Vyvolala porod, miminko hodila do popelnice! Soud potvrdil 8 let

Nález mrtvého miminka
Zdroj: TV Nova
Ilustrační foto
Téma:

Nejvyšší soud potvrdil osmiletý trest matce, která pohodila své novorozené dítě do kontejneru. Zamítl její dovolání. Porod v sedmém měsíci těhotenství vyvolala žena potratovou pilulkou. Poté si prý myslela, že se miminko narodilo mrtvé, proto ho odložila.

Případ se stal před třemi lety v Mníšku pod Brdy. Žena podle rozsudku zabalila novorozené děvčátko do igelitové tašky a hodila do kontejneru. Dítě se udusilo, jak potvrdila soudní pitva. Matka uvedla, že si myslela, že miminko zemřelo při porodu.

 

Vyšetřovatelé zjistili, že žena chtěla těhotenství přerušit, v sedmém měsíci už to ale legálně nešlo. Proto si přes internet objednala potratovou pilulku, kterou si vzala. Prý si myslela, že to dítě zabije. Holčička se ale narodila živá, zemřela až v popelnici.

 

Případ se dostal k Nejvyššímu soudu už podruhé. Loni v srpnu vyhověl soud dovolání státního zástupce, který si stěžoval, že byl čin překvalifikován z vraždy na zabití a trest snížil z deseti na šest let vězení.

 

 

Nejvyšší soud uznal, že musí být žena souzena za vraždu, protože nejednala v náhlém rozrušení. Pražský vrchní soud tak zvýšil trest na osm let vězení, proti čemuž podala žena dovolání. To ale Nejvyšší soud zamítl a potvrdil tak trest osmi let.

 

Matce přitom hrozilo vězení od 15 do 20 let, případně výjimečný trest. Soudci ale přihlédli k její výpovědi, že když se chtěla dítěte zbavit, myslela si, že je teprve ve 22. týdnu. Měla tak jen krátký čas na rozmyšlenou, co s dítětem udělá. Sama u soudu řekla, že činu lituje a chovala se nerozvážně.

epa TN.cz