oceánské dno

Tohle není animace ani hračka. Fialová potvora žije na dně moře

Téma:

Podmořský projekt Nautilus nás často zásobí záběry z hlubin moře, kde odhaluje velice zvláštní živočichy, zkoumá detaily jejich života nebo mapuje neobvyklý výskyt. Stejně tomu je i s tímto zavalitým tvorem, kterého tým objevil v 900 metrové hloubce u pobřeží Kalifornie.

Podivný tvoreček fialové barvy s vykulenýma očima připomíná hračku, ve skutečnosti jde o sepiolu tichomořskou (Rossia pacifika). Tvor vypadá jako kombinace chobotnice a olihně, ale nejblíže má k sépiím.

 

Tento druh tráví většinu svého života na mořském dně, vylučuje lepkavý sliz, na který nabaluje písek a kamení jako kamufláž. Obvykle jsou sepioly zahrabané v zemi a koukají jim jen oči, kterými hledají potravu. Nejčastěji se živí malými rybami a krevetami.

 

Rossiu pacifiku můžeme najít v Tichém oceánu od pobřeží Japonska až po jih Kalifornie obvykle v hloubce do 300 metrů, ale ukazuje se, že se vyskytuje i mnohem hlouběji. Kromě týmu Nautilus objevili výzkumníci z institutu v Monterey tento druh dokonce v hloubce 1300 metrů.

 

 

Nautilus je výzkumná loď společnosti Ocean Exploration Trust. Z její paluby startují vědecké expedice, při kterých výzkumníci zkoumají oceánské dno a život na něm. Projekt Nautilus nabízí živí video přenos ze svých expedic a samozřejmě také video archiv. Na palubu Nautilu se mohou podívat i studenti, kteří se tak mohou seznámit s tím, jak vypadá výzkum naživo.
 

Související témata:
klma TN.cz