radostná událost

Vzácná barevná opička z Chlebů má mládě. Najdete ho na fotce?

Mládě vzácné opice langur duk
Zdroj: Zoo Chleby

Ohromnou radost zažívá tým ošetřovatelů zoologické zahrady v Chlebech nedaleko Nymburka! V sobotu 25. srpna totiž přivítali nový zvířecí přírůstek, a to ne jen tak ledajaký – jde o již v pořadí druhé mládě opice langur duk, mimořádně vzácného druhu primátů. První z langurů se narodil 26. června letošního roku.

Matkou opičího novorozence se stala šestiletá samice Ding. Otcem obou mláďat je samec Thua Noi. Zaměstnanci ZOO si ještě nejsou jisti pohlavím, s největší pravděpodobností jde však o samečka. „Ve skupině vládne klid, mládě je stále se svojí matkou, která, přestože je prvorodička, o svého potomka vzorně pečuje,“ uvádí Karolína Dufková, marketingová specialistka chlebské zoo.

 

Chlebská zoo je jediná v České republice, které se chov tohoto druhu opic daří. V ostatních městech se o to sice také pokoušeli, zvířata však většinou po krátké době uhynula. Primát langur duk je jedním z nejvzácnějších druhů zvířat, který je v českých zoo k vidění a jeho chov je velmi náročný. Například potravu je třeba dovážet až z dalekého Laosu a Vietnamu.

 

 

Dvě opičí samice a jeden samec přicestovali do Chlebů 26. srpna 2016 a přesně o dva roky později se narodil první potomek – pro zaměstnance zoo se tedy stal symbolickou odměnou za nelehký dvouletý chov vzácných opic.

 

Další rodinku langurů, mimo asijské zoologické zahrady, najdeme až ve Philadelphii v USA. I z tohoto důvodu je úspěšný chov langurů a narození dvou mláďat významným úspěchem v rámci zoologických zahrad celého světa, tím spíše, že v dnešní době jde o ohrožený druh.

 

 

Většina primátů druhu langur duk vyhynula během Vietnamské války, chemické operace totiž zlikvidovaly většinu jejich přirozené potravy.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
mk TN.cz