vymírající druh

Vzácná lvíčata se narodila v liberecké zoo! Záběry z porodu

Liberecká zoo se může pochlubit novými přírůstky. Narodila se tam mláďata v přírodě vyhubeného lva berberského. Na svět přišla v noci ze 13. na 14. prosince. Zatím není jasné, jakého jsou lvíčata pohlaví.

„Přestože se matka o mláďata vzorně stará a obě malá koťata se jeví jako zdravá, silná a životaschopná, stále ještě není vyhráno. Pokud se vše podaří, budou to první odchovaná mláďata vzácných lvů berberských v celé stoleté historii Zoo Liberec,“ řekla mluvčí zoo Barbara Tesařová.


Matkou mláďat je tříletá samice Shani, která do Liberce přicestovala z Francie začátkem loňského roku. Otcem je pětiletý samec Terry narozený v Zoo Olomouc. „Samice se s oběma koťaty zatím ukrývá v zadní části vnitřní ubikace, kde se cítí bezpečně. Do odchovu nijak nezasahujeme, a tak potrvá ještě několik týdnů, než lvice začne mláďata vynášet ven a lvíčata nám i veřejnosti ukáže,“ vysvětlil hlavní zoolog Luboš Melichar.

 


Pohlaví lvíčat bude známé nejdříve za šest týdnů, kdy zoo plánuje první vážení a očkování. Do té doby bude mít matka na své potomky klid, pracovníci zahrady rovněž omezí úklid ubikace a pavilonu šelem.

 


Lev berberský se vyskytoval v severní Africe ve státech Maroko, Alžírsko a Tunisko. Lovci si jej velmi oblíbili pro jeho majestátný vzhled a hustou hřívu. Poslední volně žijící lev byl spatřený v roce 1942. V současné době žijí pouze v zoologických zahradách a soukromých chovech, v Evropě je jich celkem 65.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

rod TN.cz