Nákaza brucelózou

Vzácná nemoc na Opavsku! Čtyři turisté si ji přivezli z dovolené

Barbora Mludková a Petr Kümpel
Zdroj: Getty Images, Slezská nemocnice v Opavě
Barbora Mludková nakažená bruceliózou
Téma:

Čtyři čeští turisté, kteří se vloni vypravili do Arménie, skončili postupně ve Slezské nemocnici v Opavě. Do vlasti si totiž přivezli vzácnou infekční nemoc – brucelózu. Ta u nás byla vymýcena už před 60 lety. Diagnostikovat vzácné a v Česku již exotické onemocnění dalo lékařům pořádně zabrat.

Brucelóza je podle Slezské nemocnice v Opavě závažná infekce na člověka přenosná od domácích a divokých zvířat. V Československu se ji podařilo dávno vymýtit. Člověk se jí může nakazit přes poraněnou kůži, spojivky nebo konzumací nevhodně upraveného mléka a mléčných výrobků nemocných zvířat.

 

Dvacetiletá Barbora šla k lékařům poprvé vloni v září. Cítila bolesti kyčle, výraznou únavu, teploty, bolesti hlavy, přidal se i kašel. Její lékařka ji poslala na infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě. Lumbální punkce prokázala nehnisavý zánět mozkových blan. Bára ležela v nemocnici tři týdny. Po propuštění se ale problémy brzy vrátily.

 

"O týden později po vysazení léků se k nám pacientka vrátila se stejnými příznaky. V likvoru byly opět známky zánětu mozkových blan, což je opravdu nezvyklé. U pacientky jsme zahájili klasickou léčbu a intenzivně jsme hledali možného původce. Provedená serologická a další pomocná vyšetření byla negativní včetně testů na zoonózy, kam patří i brucelóza. Jelikož se její stav opět zlepšil, byla propuštěna domů," uvedl primář Infekčního oddělení Petr Kümpel.

 

Tentokrát byla pacientka doma dva týdny, než se do nemocnice vrátila s vyrážkou a opětovnou bolestí kyčle. Myslela si, že jde o reakci na léky. Lumbální punkce opět ukázala na zámět mozkových blan. Lékaři případ konzultovali s kolegy z Prahy a z Olomouce. Testy brucelózu neodhalily.

 

"Naše čerstvě atestovaná lékařka Radana Barčová, přišla s teorií, že by mohlo jít o jiný typ brucely, který běžně dostupné testy nemusí zachytit. Proto byly vzorky krve naší pacientky odeslány na speciální vyšetření veterinářům do Olomouce, jelikož se toto vyšetření v běžných laboratořích nedělá. Teprve tam byly u pacientky nalezeny protilátky proti brucelám a téměř detektivní pátrání po pachateli bylo konečně u konce," vysvětlil primář.

 

 

Lékaři konečně mohli nasadit správná antibiotika, která dívku po několika týdnech zcela vyléčí. Tím to ale pro lékaře neskončilo. Pacientka jim řekla, že její kamarádka, s níž v červenci byla v Arménii, už několik týdnů chodí po doktorech, kteří nemohou diagnostikovat, co jí je.

 

"Proto jsme si ji pozvali k nám, kde jsme jí s pomocí veterinářů rovněž diagnostikovali brucelózu. Před Vánocemi k nám dorazil tatínek druhé pacientky, který se rovněž účastnil cesty do Arménie. I jeho postihlo toto infekční onemocnění. Nechtěli jsme věřit, když koncem letošního ledna se na naše oddělení dostavila i zesláblá maminka a poslední ze čtveřice turistů. I u ní jsme vzácnou nemoc prokázali,“ sdělil primář Petr Kümpel.

 

 

Z mléka se zřejmě nakazili i turisté z Opavska. Ti v Arménii byli tři týdny, procestovali většinu země. Nakazili se zřejmě, když při přechodu hor šli od salaše k salaši.

 

"Tamní lidé jsou pohostinní. Nikoho z nás nenapadlo, že ty fantastické sýry a mléko mohou být nakažené. Samozřejmě také nemusely být nakaženy úplně všechny, ale spíše jenom jeden. Který už se nikdy nedozvíme," sdělila pacientka Barbora Mludková.

 

Péči v opavské nemocnici a přístup lékařů si pochvaluje. Nemoc jí ale zničila plány, které na zbytek léta měla. Cestování se rozhodně vzdát neplánuje. Čerstvému mléku neznámého původu se už ale vyvaruje. "Jedna zkušenost mi stačila. V létě snad někam vyrazím, ale raději budu pít vodu," dodala cestovatelka.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Chystáte se v zimě za teplem? Víme, kde hrozí nejhorší nemoci i co neriskovat s dětmi
Infekce v kostce ledu aneb Vyhněte se cestovatelským průjmům

vbo TN.cz