Opatrné zacházení

Vzácné dílo Muchy převezli na Kampu. Všichni museli do ponožek

Téma:

Velkoformátové dílo jednoho z nejznámějších českých malířů Alfonse Muchy budou moct už za pár dní obdivovat všichni milovníci umění. Dílo vzniklo před 120 let pro světovou výstavu v Paříži, kde bylo součástí pavilonu Bosny a Hercegoviny. Od úterý ho mohou lidé vidět v Praze na Kampě.

Dalo to hodiny mravenčí práce, s dílem se smí zacházet pouze v rukavičkách a chodit kolem něj jen v ponožkách. "Přípravy byly složité, protože to plátno se mohlo převážet jen ve srolovaném stavu, potom se napíná," popsal ředitel Muzea Kampa Jan Smetana.

 

Plátno rozvinuli odborníci na dokonale vyčištěnou plochu, vše bedlivě sledovaly přísné zraky restaurátorů. Pouhá instalace přijde na pořádný balík. "Jsou to desítky až stovky tisíc jenom za tu instalaci," přiznal Smetana.

 

"Bylo to takové správné napětí, aby člověk byl ve střehu a dával si pozor. Člověk si musí zvyknout na nějakou stálou opatrnost, ale nesmí mít zase přehnaný strach," přiblížil svou práci koordinátor instalace Pavel Koziol.

 

 

Jde o unikátní dílo, které vzniklo v roce 1900. Má netypický tvar kvůli tomu, že ho Alfons Mucha koncipoval tak, aby přesně kopírovalo dveře a okno pavilonu Bosny a Hercegoviny. Navíc jsou na něm prvky vycházející z folkloru této země. "Je to po dlouhé době, kdy toto dílo bude vůbec vystaveno," prohlásil Smetana.

 

Velkoformátové plátno podle ředitele Muzea Kampa předznamenalo pozdější vytvoření asi nejznámějšího Muchova díla Slovanské epopeje. Teď je součástí letní výstavy, kde bude možné vidět i přes 25 nejznámějších plakátů Alfonse Muchy. Dílo s názvem Doba římská a příchod Slovanů bude v k vidění do 25. října.

Související témata:
Anna Bábovská/epa TN.cz