barokní skvost

Vzácný most v Náměšti se rozpadá! Je nutná rychlá oprava

V havarijním stavu je jedna z nejhodnotnějších historických památek v České republice - barokní most v Náměšti nad Oslavou. Tento skvost z 18. století zdobený sochami se rozpadá a potřebuje urychleně opravu.

Popraskané zdivo i omítky, poškozena mostní deska i vzácné sochy. Tak teď vypadá jedna z vůbec nejcennějších památek u nás, historicky most v Náměšti nad Oslavou. Barokní most byl postaven v roce 1737, zdobí ho 20 soch.


“Je to zcela mimořádná památka. Se svou sochařskou výzdobou je nejkrásnější v naší zemi,“ řekl náměšťský Vladimír Měrka (Nez.).


Barokní skvost už toho má hodně za sebou. Odedávna byl hlavní spojnicí mezi Jihlavou, Třebíčí a Brnem. Za druhé světové války ho proto nacisté podminovali a místní před nimi schovávali vzácné sochy u sebe v domech tak, aby se jim nic nestalo. V šedesátém osmém přežil při okupaci i postup Rudé armády a v roce 1985 také ničivé povodně.

 


Nakonec mostu smrtící ránu zasadila paradoxně až zfušovaná rekonstrukce na konci 80. let minulého století, kdy tehdejší stavaři zvolili chybnou technologii oprav. Do mostu dali desku, která ho měla zcelit. Jenže postupem času se stal pravý opak.


“Železobetonová deska, která je v téhle části, se pohybuje a trhá všechno, co je nad ní,“ doplnil starosta. Jenže opravy unikátního mostu budou hodně nákladné, a tak na ně radnice začíná shánět peníze.
 

David Pik TN.cz