Skotsko

Splněný sen amatérského lovce pokladů. Unikátní objev starý 3000 let

Detektor kovu
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
16.8. 2020 13:16
Téma:

Amatérský hledač pokladů Mariusz Stepien má za sebou zřejmě životní objev. Nedaleko skotského Edinburghu narazil na nejméně 3 000 let starý meč a šperky. Jedná o jeden z nejvýznamnějších tamních nálezů z doby bronzové.

Když Mariusz vyrazil v červnu na pole poblíž vesnice Peebles zhruba 22 kilometrů jižně od Edinburghu, zřejmě vůbec nepočítal s tím, co tam najde. Poklad odhalil díky svému detektoru kovu.

 

"Nikdy jsem nic takového neviděl. Od samého začátku jsem cítil, že by to mohlo být něco velkolepého, právě jsem objevil velkou část skotské historie," neskrýval radost z unikátního objevu.

 

 

Stepien s přáteli zavolali skotskou vládní jednotku Treasure Trove. Na 22 dní se v místě nálezu utábořili a sledovali, jak archeologové odkrývají cenné artefakty. Našli kompletní koňské postroje, spony, prsteny, ozdoby, čepy nápravy vozu, a dokonce i meč, který byl stále zasunutý v pochvě.

 

 

Celý nález putoval do střediska National Museums Collection v Edinburghu. "Jde o nález národního významu," přiznala Emily Freemanová, ředitelka Treasure Trove Unit. Jedná se totiž o teprve druhý nález z doby bronzové ve Skotsku.

 

TN.cz