novoroční nadílka

Vzácný přírůstek v Zoo Plzeň! Po 17 letech se narodilo mládě šimpanze

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 7.1. 2020 21:08
Téma:

Plzeňská zoologická zahrada se přímo na Nový rok dočkala vzácné nadílky. Narodilo se tam šimpanzí mládě - jedná se o první přírůstek od roku 2003. Na samičku se však lidé ještě nemohou přijít podívat. Část pavilonu, kde žijí šimpanzi, zůstává až do odvolání uzavřená.

Šimpanzí samička, která přišla na svět na Nový rok odpoledne, je prvním letošním mládětem v plzeňské zoo. Její narození je pro zahradu mimořádnou událostí - jedná se totiž o jejich první mládě šimpanze za posledních 17 let.

 

Samička však ještě nemá vyhráno. Odchovat šimpanze není snadná záležitost. Zejména v posledních 20 letech k tomu dochází v Česku jen ojediněle. "První mládě se v Plzni narodilo v roce 1978, nebylo však odchováno. Jediným úspěšným odchovem je samice Bamia v roce 2003, která nyní žije ve Francii," uvedla plzeňská zoo.

 

 

Samice Zedonja, která novoroční mládě přivedla na svět, je matkou poprvé. O svého potomka však vzorně pečuje. "Ošetřovatelé do odchovu nijak nezasahují," sdělila zoo. Aby matce i mláděti dopřáli maximální klid, uzavřeli pracovníci křídlo Tropického pavilonu Z, kde se nachází expozice se šimpanzi.

 

Na jak dlouho, to zoo neuvedla. Návštěvníci si tak budou muset nějakou dobu počkat, než mládě uvidí na vlastní oči. "Žádáme tímto veřejnost o pochopení," napsala zoo. 

 

GALERIE: V plzeňské zoo se narodilo mládě šimpanze

1
/
4
Zdroj: ZOO Plzeň
V Zoo Plzeň se narodilo mládě šimpanze - 4

TN.cz