Tvrdá slova

"Vzali jste mi dětství!" Aktivistka Greta se pustila do světových lídrů

Aktivistka Greta Thunbergová mluví na summitu v New Yorku
Zdroj: Profimedia
Aktivistka Greta Thunbergová mluví na summitu v New Yorku
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková, Petr Zelený
Aktualizováno 23.9. 2019 21:08
Téma:

Ekologická aktivistka Greta Thunbergová v pondělí promluvila na klimatickém summitu v New Yorku a ostře se pustila do světových lídrů. Vyčetla jim, že jí vzali sny a dětství a varovala, že přichází změna, ať se jim to líbí, nebo ne.

"Tohle je prostě špatně. Neměla bych tu být, měla bych být ve škole na druhé straně Atlantiku. Ukradli jste svými prázdnými slovy mé sny a dětství. A to jsem ještě jedna z těch šťastnějších," rozohnila se podle Sky News mladá aktivistka.

 

A v pranýřování na klimatickém summitu OSN v New Yorku pokračovala. "Lidé trpí, lidé umírají, ekosystémy se hroutí. Jsme na začátku masového vyhynutí a vy dokážete mluvit akorát o penězích a cpete nám pohádky o nekonečném ekonomickém růstu. Co si to dovolujete?" tepala Greta Thunbergová delegáty summitu.

 

Na klimatický summit vyrazil i premiér Andrej Babiš:

 

 

Jak její emotivní projev pokračoval, v očích se jí objevily slzy. Svou řeč uzavřela slovy, že změna přichází, "ať už se vám to líbí, nebo ne".

 

 

Po šestnáctileté dívce k delegátům summitu promluvil papež František, který položil otázku, zda politici dělají dost, aby bojovali s klimatickými změnami.

TN.cz