lustrace po čínsku

Vzít si půjčku? Banka vám nově prolustruje kontakty v telefonu!

Peníze
Zdroj: Profimedia
Peníze
Téma:

Do Česka přichází nový druh prověrky žadatelů o úvěr. Společnost Home Credit jim zkontroluje kontakty v mobilu, jako to dělají v Číně. Ověří si tak spolehlivost žadatele - tedy pokud u něj nenajde čísla na jiné notorické dlužníky. Informují o tom Lidové noviny.

Anketa

Nechali byste si v bance kvůli půjčce prolustrovat kontakty v telefonu?

Hlasovalo 8958 lidí.
Špatné známosti se nemusejí vyplatit. Už za pár týdnů budou moci například kontakty v adresáři mobilního telefonu zkomplikovat, zda klient získá půjčku a za jakých podmínek. Mít v mobilu čísla na několik notorických dlužníků u úvěrových společností tak už může být potíž.

 

Aplikaci, která si při online žádosti o půjčku prohlédne se svolením klienta obsah jeho telefonu, například kontakty, plánuje spustit společnost Click Credit ze skupiny Home Credit miliardářů Jiřího Šmejce a Petra Kellnera, píší LN.

 

 

"To, zda půjčku dostanete, může ovlivnit i fakt, čí číslo máte v telefonních kontaktech. Samozřejmě k tomu ale potřebujeme už i současná data, jimiž Home Credit disponuje (údaje, které již společnost za 20 let fungování v ČR o klientech získala),“ řekl LN Jan Machaň, který v Home Credit řídí sekci speciálních projektů.

 

Klasické kontroly v podobě prověření žadatele v registrech dlužníků či doložení žadatelových příjmů ale z Česka nezmizí. Řešení Click Creditu s názvem Kamali vychází ze zkušeností z Číny, kde úvěrová společnost dlouhodobě působí. Vzemi neexistují takzvané úvěrové registry s údaji o bonitě klienta. Data z telefonu a internetu jsou tak pro hodnocení schopnosti splácet zásadní.

 

 

Rozsah takto poskytovaných dat by ale v Česku mohl narazit uÚřadu pro ochranu osobních údajů. "Takový model bych viděl jako problematický, pokud by byly poskytovány údaje třetích osob. Otázkou je, v jakém rozsahu se s nimi bude zacházet a s jakými jinými údaji budou párovány. Souhlas klienta přitom nemusí stačit, pokud jsou z telefonu využívána data o třetích osobách,“ řekl Lidovým novinám Josef Prokeš, ředitel správní sekce Úřadu pro ochranu osobních údajů.

tn.cz / gar