Koronavirus

WHO děsí indická mutace. Očkování nemusí fungovat, varují experti

Mutace koronaviru
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
12.5. 2021 10:42
Téma:

Světová zdravotnická organizace (WHO) označila indickou mutaci koronaviru, která se v Indii objevila loni na podzim, za velmi znepokojivou. Podle předběžných informací odborníků je více nakažlivější a může obejít i imunitu získanou po očkování.

Podle Světové zdravotnické organizace indickou mutaci evidují přibližně ve 44 zemích po celém světě. Odborníky navíc tento typ stále více znepokojuje, vzhledem ke kritické situaci v Indii. 

 

"Klasifikujeme ji jako znepokojivou na globální úrovni,“ informovala ředitelka Světové zdravotnické organizace pro reakce na covid-19 Maria Van Kerkhoveová. Zároveň doplnila, že podle dostupných informací je možné zvýšené riziko přenosu u tohoto typu.

 


Experti se navíc obávají, že varianta označovaná jako B.1.617 může být odolná vůči dosud používaným vakcínám. Jedná se už o čtvrtou mutaci, kterou WHO zařadila mezi ty zvláště znepokojivé.


Kromě toho do této kategorie zařadili také mutaci z Velké Británie (B.1.1.7), Jihoafrické republiky (B.1.351) nebo Brazílie (P.1).


Situace v Indii je v současné době velmi kritická. Podle dat WHO navíc každé třetí úmrtí na covid-19 ve světě je nyní hlášené právě z této země.

 


Indická mutace se na konci dubna objevila také v České republice. První případ byl v Hradci Králové, kdy do země ho měla podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) přivést pravděpodobně studentka z Indie.


Jen o týden později hygienici evidovali další případ v Praze. Podle odborníků měl být nakažený člověk z Indie.

 

Situace v Indii je stále horší. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz