KORONAVIRUS

Covid pasy jsou diskriminační, podle WHO totiž není dostatek vakcín

Téma:

Světová zdravotnická organizace (WHO) je proti zavedení covid pasů. Ty měly původně umožňovat cestování mezi zeměmi. Zavedení pasů by ale bylo diskriminační. Někteří lidé nemají zatím možnost vakcínu dostat.

Covid pasy měly původně usnadnit cestování mezi státy Evropské unie. Oznámila tak minulý měsíc předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle které by pasy uváděly, zda člověk byl očkovaný nebo zda měl negativní test.

 

Cílem bylo odpovědné a důvěryhodné obnovení svobody pohybu ve všech členských státech Unie. Zavedení by tak umožňovalo snadnější cestování a obnovení turistického ruchu.

 

 

 

Podle WHO by ale šlo o diskriminaci a se zavedením pasů nesouhlasí, jelikož očkování probíhá postupně podle věkových kategorií. Některé osoby jsou i z očkování úplně vyřazeny např. těhotné ženy.

 

WHO uvádí, že je tu stále několik neznámých v otázce účinnosti vakcín. Členské státy mají omezené počty vakcín a postupují v očkování podle jednotlivých preferenčních skupin. Někteří by tedy získali pasy dříve, jiní později, což je podle organizace nespravedlivé.

 

Anketa

Jste pro zavedení covid pasů?

Hlasovalo 453 lidí.


"Důležité je zmínit, že toto je naše stanovisko v tuto chvíli. Jak se situace s covid pasy bude vyvíjet nadále, záleží na účinnosti vakcín a jejich distribuci vně EU," řekla pro TN.cz mluvčí WHO Margaret Harrisová.

 

Eurokomisař ukázal, jak by covid pasy mohly vypadat:

ak TN.cz