VYJDE NA MILIARDY

Wikipedii Putin nevěří, chce pro Rusko vlastní alternativu

Vladimir Putin
Zdroj: Profimedia

Velká ruská on-line encyklopedie je podle ruského prezidenta Vladimira Putina ideální alternativou Wikipedie, která mu nepřipadá „dostatečně hodnověrná“.

"Alespoň to budou spolehlivé informace, prezentované dobrým a moderním způsobem," komentoval podle tiskové agentury RIA Novost svůj nápad na zasedání vládní Rady ruského jazyka.


Na ruskou on-line encyklopedii, která by se měla stát moderní verzí Velké ruské encyklopedie, která vyšla mezi lety 2007 a 2014, již vláda uvolnila peníze. Do roku 2022 na ni hodlá vyčlenit 1,7 miliardy rublů (zhruba 616 milionů korun).

 

 

Wikipedie má ruskojazyčnou verzi, v roce 2015 byla ale ruskými úřady na čas zakázána kvůli sporům o smazání článku o užívání konopí. Dnes obsahuje na 1,5 milionů hesel.

 

Minulý týden začal v Rusku platit zákon o „svrchovaném internetu“, díky kterému mají úřady přiznanou značnou kontrolu nad děním na síti. I když Kreml existenci tohoto zákona opírá o nutnost v boji s kyberkriminalitou a jeho přínos vidí v zajištění komunikace i v případě odpojení od velkých zahraničních serverů, odpůrci jej nazývají cenzurou a vnímají ho jako nástroj k lepšímu blokování pro Kreml nevhodného obsahu.

TN.cz