Hřebec z Kladrub

William a Kate dárek z Čech nechtějí, nevyzvednutý čeká 6 let!

Téma:

Od svatby britského královského páru prince Williama a vévodkyně Kate uplynulo už šest let a dar Národního hřebčína v Kladrubech, dnes jedenáctiletý bělouš, který už dokonce složil potřebné zkoušky a může se stát plemeníkem, stále zůstává v Česku. Královská rodina se na něj dokonce už ani neptá.

Před šesti lety novomanželé avizovali, že přivítají leccos, jen ne živé dary. Česká vláda ale celý svět překvapila a nadělila jim koně. Nedbala přitom toho, že podobný trapas se už stal.


"Samozřejmě nepředpokládáme, že dopadneme jako kolegové na Slovensku, kteří darovali královně lipického hřebce, který tam stojí dodnes," doufal v roce 2011 tehdejší ředitel hřebčína Jan Höck.
 

Když si volá královský dvůr se hřebčínem, o tomhle koni se už nikdo nebaví, britská strana navíc nechce ani jeho sperma, protože se na Ostrovech nenašla vhodná klisna. Takže kůň teď u nás udělá nejspíš úplně jinou kariéru. Jako plemeník.


Zatím roli alfasamce zastává jeho bratr, bělouš, kterého v Británii nechtějí, je ale prý výborným náhradníkem s dobrými geny.Poté, co ho Britové odmítli, jeho ustájení a krmení už vyšlo na zhruba čtvrt milionu korun. Ačkoli je v republice nejslavnějším nechtěným dárkem, ošetřovatelé ho berou stejně jako jiného starokladrubáka.


S jedinou výjimkou - hřebec má doživotní "rezervaci" stáje číslo jedna, a tak krmení vždycky dostane jako první. Národní hřebčín doufá, že až se královský pár rozhodne navštívit Českou republiku, přijede se na svůj dárek alespoň podívat.
 

pez, Petr Brzek TN.cz