Hřebec z Kladrub

William a Kate dárek z Čech nechtějí, nevyzvednutý čeká 6 let!

Téma:

Od svatby britského královského páru prince Williama a vévodkyně Kate uplynulo už šest let a dar Národního hřebčína v Kladrubech, dnes jedenáctiletý bělouš, který už dokonce složil potřebné zkoušky a může se stát plemeníkem, stále zůstává v Česku. Královská rodina se na něj dokonce už ani neptá.

Před šesti lety novomanželé avizovali, že přivítají leccos, jen ne živé dary. Česká vláda ale celý svět překvapila a nadělila jim koně. Nedbala přitom toho, že podobný trapas se už stal.


"Samozřejmě nepředpokládáme, že dopadneme jako kolegové na Slovensku, kteří darovali královně lipického hřebce, který tam stojí dodnes," doufal v roce 2011 tehdejší ředitel hřebčína Jan Höck.
 

Když si volá královský dvůr se hřebčínem, o tomhle koni se už nikdo nebaví, britská strana navíc nechce ani jeho sperma, protože se na Ostrovech nenašla vhodná klisna. Takže kůň teď u nás udělá nejspíš úplně jinou kariéru. Jako plemeník.


Zatím roli alfasamce zastává jeho bratr, bělouš, kterého v Británii nechtějí, je ale prý výborným náhradníkem s dobrými geny.Poté, co ho Britové odmítli, jeho ustájení a krmení už vyšlo na zhruba čtvrt milionu korun. Ačkoli je v republice nejslavnějším nechtěným dárkem, ošetřovatelé ho berou stejně jako jiného starokladrubáka.


S jedinou výjimkou - hřebec má doživotní "rezervaci" stáje číslo jedna, a tak krmení vždycky dostane jako první. Národní hřebčín doufá, že až se královský pár rozhodne navštívit Českou republiku, přijede se na svůj dárek alespoň podívat.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

pez, Petr Brzek TN.cz