Peníze a virus

Z bankovek covid chytíte jen stěží, nebezpečí číhá jinde, tvrdí studie!

Peněženka s penězi - ilustrační
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
26.11. 2020 6:00
Téma:

Řada obchodníků i expertů v době pandemie lidi vyzývá, aby při placení v obchodech dávali přednost bezkontaktním metodám a bankovkám se raději vyhnuli. Nová studie ovšem ukazuje, že z peněz se nákaza přenáší minimálně, nebezpečí prý číhá v jiných částech obchodů.

Studii provedla britská Bank of England, která je obdobou České národní banky poté, co zaznamenala, že během pandemie ubylo plateb v hotovosti. Nejspíš i proto, že se lidé obávali, že se nakazí právě při manipulaci s penězi.

 

Výzkumníci ale zjistili, že i když bankovky (papírové i polymerové) vystaví vysoké dávce viru srovnatelné s tím, když někdo kýchne, koronavirus na nich ve vysoké koncentraci dlouho nepřežije.

 

Naopak to vypadá, že bankovky jsou pro virus horší "živnou půdou" než jiné předměty každodenní potřeby. Virus se na nich udržel ve stabilním množství hodinu. "Po šesti hodinách poklesl počet kapének na pět a méně procent původního objemu, po jednom dni to bylo méně než jedno procento," informuje o závěrech studie portál Sky News.

 

 

Podle závěrů výzkumu číhá nebezpečí nákazy při nakupování jinde než na penězích - v úzkém kontaktu s nakaženými, při manipulaci s nákupním košíkem či vozíkem, na různých klávesnicích používaných při zadávání PIN kódů nebo na dotykových obrazovkách samoobslužných pokladen.

 

Oproti tomu jsou peníze obvykle "schované" v peněženkách, pokladnách nebo sejfech, takže riziko, že je kontaminuje infikovaný svým kýcháním, je nižší než u odkrytých povrchů - ať v obchodech či domácnostech, uvádí dokument.

 

"Kontaminace bankovek, pokud k ní dojde, bude pravděpodobně nepřímá - třeba z dotyku nakaženého nebo když člověk nejprve sáhne na infikovaný povrch a pak na peníze," tvrdí výzkum s tím, že i tak bude koncentrace viru nižší než ta, s níž studie pracovala. Obecně tak podle Bank of England platí, že riziko přenosu nákazy z bankovek je nízké.

TN.cz