symbol komunismu

Z budovy krajského úřadu zmizí srp a kladivo. Řeší se blbosti, tvrdí někteří

Budova krajského úřadu v Ústí nad Labem
Zdroj: Profimedia
Srp a kladivo na budově krajského úřadu v Ústí nad Labem
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
15.1. 2021 12:01
Téma:

Více než 30 let po Sametové revoluci zmizí z budovy krajského úřadu v Ústí nad Labem symbol komunismu – srp a kladivo. Ve vedení kraje na tom vesměs panuje shoda. Podle některých lidí už bylo na čase, jiní tvrdí, že by bylo lepší peníze investovat do něčeho smysluplnějšího.

Informaci o tom, že se nové vedení Ústeckého kraje chystá odstranit srp a kladivo z fasády budovy krajského úřadu, potvrdil redakci TN.cz mluvčí úřadu Martin Volf. "Mohu potvrdit, že je záměrem nejen hejtmana, ale širšího vedení kraje odstranit ten symbol," uvedl.

 

"Mělo by k tomu dojít v rámci rekonstrukce budovy už v tomto kalendářním roce. Není to ale záležitost příštích několika týdnů, ale měsíců," dodal.

 

Budova krajského úřadu nyní prochází rozsáhlou rekonstrukcí a úprav se dočká právě i fasáda. Zatím ale podle Volfa není jisté, zda tam místo srpu a kladiva bude symbol Ústeckého kraje anebo něco jiného.

 

 

Ve hře je i to, že se symbol nenahradí ničím. V části budovy, kde se srp a kladivo nachází, se navíc budou rekonstruovat kancelářské prostory, takže je možné, že místo symbolu budou například okna. To vše je ale podle Volfa zatím předmětem diskuzí.

 

A diskuze ohledně odstranění vede nejen vedení kraje, ale i občané. "A pořád budou řešit p....ny. Řešte silnice a chodníky. Po zdech nikdo nechodí ani nejezdí," vzkazuje radním Ústeckého kraje paní Marie.

 

Anketa

Souhlasíte s odstraněním srpu a kladiva z budovy úřadu?

Hlasovalo 148 lidí.

 

"Ať radši ty peníze dají do něčeho smysluplného, z čeho budou mít občané užitek nebo radost. 30 let ta plastika nikomu nevadila," vyjádřila se na facebooku paní Eva. Podle jiných lidí ale bylo už na čase. Symbol komunismu měl být už dávno pryč. "Dolů, je to ostuda," myslí si paní Lada.

 

Budova pochází z 80. let, kdy byla postavená jako sídlo krajského výboru KSČ. Žádné z předchozích vedení Ústeckého kraje se k odstranění srpu a kladiva nemělo, přesto občané mohli symbol spatřit jen zřídkakdy. Většinou ho zakrývá billboard.

TN.cz