Nárůst případů

Evropské země si z Česka dělají skládku! Celníci kontrolují kamiony

Josef Svoboda
Josef Svoboda
Aktualizováno 1.11. 2019 17:43

Celníci po celé republice kontrolují kamiony, jestli nepřevážejí nelegální odpady do Česka. Počet takových případů rychle narůstá. Před pár dny zasahovali v Doksech, ve čtvrtek celníci zadrželi na jižní Moravě další dva plné kamiony - od začátku roku je to už 35 případů.

Likvidace odpadu v Evropě se stává tak výnosným obchodem, že se vyplatí vozit plné kamiony tisíce kilometrů až do Česka. Poslední úlovek byl na hranici s Rakouskem. Celníci zastavili dva náklaďáky napěchované odpadky až po strop.

 

"Odpad byl deklarován jako plast a kaučuk, ale ve skutečnosti se jedná o směsný komunální odpad, který silně zapáchá," popsala mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová.

 

Podle dokladů se jedná o surovinu k recyklaci, ve slisovaných balících jsou ale netříděné odpadky - zbytky potravin, plasty, textil, zkrátka vše, co skončilo v popelnici.

 

 

Do jednoho návěsu se vejde i 25 tun odpadu. Jen za poslední dva dny dopadli celníci pět kamionů - dva na jihu Moravy a tři na hranicích s Německem.

 

Kamiony s nelegálním odpadem celníci zajistí, aby nemohly odjet. Celní správa upozorňuje, že počet takovýchto případů raketově narůstá. Letos je jich oproti loňsku dvojnásobek, v síti kontrol uvízlo už 900 tun odpadu.

pan TN.cz