Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Protižebrácká vyhláška

Z Českého Těšína by měli zmizet žebráci! Město schválilo vyhlášku

V ulicích Českého Těšína by mělo být podstatně méně žebráků. Město na žádosti občanů schválilo vyhlášku, která žebrotu omezí. Do Českého Těšína se za ní vydávali i občané Polska.

Desítky žebráků každý den na stejným místech Českého Těšína a stále stejné otázky: "Nemáš korunku navíc nebo cigaretu?" Toho by místní měli být už brzy ušetřeni.


Českotěšínští zastupitelé totiž přijali novou vyhlášku, která žebrání na území města omezí. Ta začne platit s prvním listopadovým dnem. Žebrání zakážou v celé historické části města, v podchodu pod nádražím nebo na nábřeží, ale i na parkovištích okolo obchodních center.


Nejde ale o žádnou novinku. Například v sousedním Polsku už zákon žebrání postihuje. I z toho důvodu se začali žebráci stahovat právě na českou stranu Těšína. Převážně se přitom jedná o osoby závislé na alkoholu nebo jiných látkách


Podobná vyhláška platí už od roku 2016 také v Karviné. Problém je ale s její vymahatelností.

 

 

"Lidé, kteří žebrají, většinou pobírají sociální dávky nebo jsou úplně mimo systém, takže vymahatelnost těchto pokut je velmi složitá. Více by určitě pomohl návrat zákazu pobytu na území města po dobu tří měsíců, který byl bohužel před časem zrušen," uvedl mluvčí Karviné Lukáš Hudeček.


Jestli podobný problém budou mít i v Českém Těšíně se ukáže až v listopadu. Měštští strážníci tam zatím budou moci žebráky z města vykázat, pokutovat nebo předvést na policii.

Lucie Cochlarová/ nor TN.cz