Šanghajské muzeum

Děti běhaly v muzeu, zničily vzácnou plastiku za 1,5 milionu

Děti v muzeu
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek.
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
21.7. 2020 16:29
Téma:

Dvěma pobíhajícím dětem za oběť padl ikonický Disneyho zámek. Ten vlastní muzeum skla v Šanghaji. Zničená plastika byla největší skulpturou z foukaného skla na světě a její cena je téměř 1,5 milionu korun. Rodiče dětí se za incident omluvili a veškerou škodu jsou připraveni uhradit.

Dvojici dětí se podařilo zámek z foukaného skla rozbít poté, co při pobíhání kolem vystavených exponátů přelezly ochrannou bariéru. O skleněný skvost se jim podařilo zavadit a neštěstí bylo na světě.

 

Hlavní věž zámku byla zničená úplně a poškození neušly ani další části díla. Muzeum tedy alespoň vyzvalo návštěvníky, aby dodržovali pokyny a mezi vystavenými kusy neběhali.

 

 

Pořadatelé se omluvili za to, že ostatní návštěvníci sbírku neuvidí kompletní. Rodiče dětí za způsobenou škodu přijali plnou zodpovědnost.

  

Popelčin zámek, jak se dílo španělského skláře Miguela Arribase jmenuje, bylo vytvořeno ze 30 tisíc jednotlivých částí. Špičky věží byly ozdobené 24karátovým zlatem a celý model vážil více než 60 kilogramů.

 

 

 

Arribas zámek věnoval v muzeu v roce 2006 jako dárek k pátému výročí jeho založení. Museum se na umělce okamžitě obrátilo s prosbou, aby se pokusil plastiku opravit. To však aktuálně není možné kvůli koronavirovým opatřením.

 

Není to poprvé, co neukázněné děti poškodily některou z plastik vystavených v muzeu. Před čtyřmi lety dvojice dětí poničila skleněného anděla:

Související témata:
TN.cz