Neštěstí v Budapešti

Z Dunaje vytáhli 19 obětí, zbývá kapitán i malé dítě. Jeřáb už doplul

Pieta za zemřelé při neštěstí v Budapešti
Zdroj: ČTK
Téma:

Maďarští potápěči se připravují na vyzvednutí vyhlídkové lodi, která se před devíti dny potopila na Dunaji. Pomůže jim obří plovoucí jeřáb, který v pátek doplul na místo neštěstí. Záchranáři mezitím stále pátrají po obětech tragédie. Z řeky se jim zatím podařilo vytáhnout 19 z 28 obětí.

Kolem druhé hodiny odpoledne policie uzavřela dva klíčové mosty nad řekou Dunaj, aby pod nimi mohl proplout největší plovoucí jeřáb ve střední Evropě. Stroj má ze dna řeky vytáhnout vyhlídkovou loď, v níž minulý týden našlo smrt 28 jihokorejských výletníků.

 

"Díky tomuto jeřábu jsme schopni zakotvit a vrak vyzvednout. Jediné obavy mám z toho, aby se potápěčům pod vodou podařilo uchytit lana," prohlásil Guyula Gyenei, kapitán obřího jeřábu, který je pojmenován po známém skotském inženýrovi Adam Clark.

 

Na vyzdvihnutí vraku, který leží asi v devítimetrové hloubce, se budou podílet i odborníci z tamní technické univerzity. Z hlubin Dunaje ho vytáhnou pomocí speciálních lan a postrojů, které budou rozmístěny tak, aby se loď nezlomila. Vyprošťovací operace má v příštích dnech usnadnit i cílené snížení průtoku řeky.

 

Dunaj stále brázdí také záchranářské lodě. Potápěči, jimž dělají doprovod i speciálně vycvičení psi, pátrají po kapitánovi lodi, sedmi dospělých a malém dítěti.

 

 

"Mluvíme tu o části Dunaje o délce více než dvě stě kilometrů, kterou je potřeba prohledat. V současné chvíli je v provozu šest hlídkových člunů s dvoučlennou posádkou," sdělil ředitel poříčního oddělení maďarské policie Richard Prohaszka.

 

Nehoda se stala v centru Budapešti pod Markétiným mostem poblíž ikonické budovy parlamentu poté, co se výletní loď srazila s většímu plavidlem. Zachránit se podařilo jen sedm z 35 pasažérů.


Podívejte se na reportáž TV Nova o případu:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Petra Matýsková/epa TN.cz