Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.5. 2018 16:57
varování úřadů

Z havajské sopky stoupá černý dým, letadlům může rozbít motory

Zdroj: APTN

V úterý výrazně přibylo množství popelu a prachu, které stoupají z vulkánu Kilauea na Havaji. Podle úřadů stoupá do výšky až tří a půl kilometru, vydaly proto varování pro leteckou dopravu. Popel totiž může ucpat motory a způsobit jejich selhání.

Ohromný a trvalý oblak tmavého popílku začal v úterý se zvýšenou intenzitou stoupat z vulkánu Kilauea, který se 3. května probudil a od té doby do okolí chrlí lávu, popel a prach. Kvůli tomu vládní agentura pro geologický průzkum vydala varování pro piloty.

 

Ti by se celé oblasti měli vyhnout, protože z vulkány stoupají částečky, které jsou dostatečně velké, aby uspaly letadlu motory a způsobily jejich selhání.

 

Oblak dosahuje podle portálu Accuweather až do přibližně 3,5 kilometru, jeho intenzita je závislá na větru v okolí, nejvíce popelu a vulkanického smogu dopadá ve městě Pahala, které je necelých 30 kilometrů po větru od vulkánu.

 

 

Ze země se také neustále valí láva, celkem se již otevřelo 20 puklin, odkud s různou intenzitou vytéká. Stále také panují obavy před explozivní erupcí.
 

klma TN.cz
Reklama