nelegální sklad

Město likviduje jedovatý odpad. Podezřelí z dovozu jsou Poláci

Téma:

Z nelegálního skladu nebezpečného odpadu ve Starém Městě u Frýdku-Místku odjelo první nákladní auto s kontejnerem a asi osmi tunami materiálu. Ten se spálí ve spalovně v Ostravě. Odvoz a následná likvidace mohou trvat až měsíce.

Ve skladu je celkem na 650 tun nelegálního a nebezpečného odpadu. Leží ve více než třech tisících sudech. V úterý do spalovny odjel první kontejner se zhruba 40 barely. V rotační peci pak odpad spálí při teplotách okolo tisíce stupňů.

 

"Chemici zjistili, že se tam jedná o 16 druhů odpadů. Některé jsou hořlavé, z toho některé jsou více hořlavé," řekl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký. Jedná se především o barvy, laky, rozpouštědla, sorbenty, ale i kyseliny.

 

"V rámci té budovy probíhá dál vzorkování a podle toho, jak se ty vzorky namíchají, tak se budou odvážet dále. Já počítám že koncem týdne by měla odjet další várka. A v těch následujících týdnech by měl být ten provoz obdobný," tvrdí Pobucký.

 

 

Náklady na odvoz i likvidaci zatím hradí město, jedná se o miliony korun. "Všechno zatím platí Frýdek-Místek, my jednáme jak s krajem, tak i státem, kdo to bude platit do budoucna. On to je totiž problém státu, ne Frýdku Místku," říká Pobucký.

 

Odpad do skladu pravděpodobně navezla polská firma. Policie stále případ vyšetřuje.

Lucie Cochlarová, sei TN.cz