šílená věda

Z krve se dá určit čas smrti! Chceme ho znát? Dá se to zneužít, varuje lékař

Téma:

Dá se z krve zjistit, kdy zemřeme? Podle nové studie, která vychází z testů na 44 tisících lidí, je to možné. Jenže je to etické, nezneužily by to například pojišťovny? A chtějí to lidé vůbec vědět?

Studie, která byla vytvořena na základě výsledků na 44 tisících pacientů, zkoumala biochemické procesy v těle, které se odehrávají těsně před smrtí.

 

"Studie zkoumala chemické látky v organismu a snažila se vytipovat určité, o kterých se dá říct, že když se ta látka objeví v organismu, nebo se zvýší její koncentrace, tak tento člověk pravděpodobně brzy zemře,“ vysvětlil pro TV Markíza soudní lékař Lubomír Straka.

 

Anketa

Chtěli byste znát termín své smrti?

Hlasovalo 1538 lidí.
Ten však přichází i s kritikou této nové metody. Nelíbí se mu, že je to snadno zneužitelné. "Obávám se toho, aby někoho nenapadlo potrestat vyšší platbou člověka, kterému reálně hrozí smrt,“ říká Straka. Například zdravotní pojišťovny by mohly tyto informace poměrně hodně zneužít tak, že by člověka, kterému hrozí smrt, pojistily jen za vyšší částky.

 

 

Dalším problematickým aspektem by mohlo být samotné lékařství. "Nedej bože, ani si nechci představit, že by se na základě této studie lékaři rozhodovali, jestli má cenu pacienta operovat, nebo mu podávat léky,“ dodává Straka.

TN.cz