situace je vážná

Z modelového příkladu odstrašující: Tohle o situaci v ČR píší v zahraničí

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
16.10. 2020 17:05
Téma:

Zhoršující se situace kolem koronaviru v České republice si všímají i zahraniční média. Řada z nich nejenže informuje o rychle rostoucích číslech, ale rovněž poukazuje na výrazný rozdíl mezi situací na jaře a nyní. Podívejte se, co o nás píší za hranicemi.

"Země, která byla chválena za svůj úspěch při zvládání pandemie je na pokraji druhého lockdownu," píše britský web The Guardian. V článku autor zdůraznil, že Česko bylo ještě před pár měsíci jedním z nejúspěšnějších evropských států.  

 

"Česká republika čelí hrozbě kolapsu zdravotnického systému. Armáda staví polní nemocnice poté, co v největším evropském ohnisku nákazy přibylo rekordních 9544 nových případů" hlásal titulek čtvrtečního článku na britském Daily Mailu. Zatímco první vlnou Česko podle deníku proklouzlo snadno, v posledních týdnech je situace velmi vážná.

 

"Česká republika na jaře rychle zavedla přísná opatření, uzavřela hranice a nařídila povinné nošení roušek. Koncem června ale byla omezení, včetně roušek, zrušena a na pražském Karlově mostě se konala obrovská večeře na oslavu tzv. konce koronavirové krize," popisuje události před druhou vlnou britská televize BBC.

 

 

"Úspěch evropských zemí v boji s koronavirem už v tuto chvíli není tak horký," napsal web ZME Science v titulku článku. "Při první vlně pandemie bylo jasné, že některé země odvedly lepší práci než jiné. Například středoevropské státy si vedly pozoruhodně dobře. Ale už tomu tak není. V České republice je téměř 10 tisíc případů denně," konstatoval.

 

"Nedostatek prevence a příliš velké sebevědomí jsou vysvětlením, proč se státy, jako je Česká republika, staly z modelových příkladů zeměmi s nejvyšším nárůstem infekcí," informoval španělský deník El País. Italská Europa Today vydala článek o situaci v Česku s titulkem: "Od ukázkového příkladu k epicentru pandemie za 100 dní."

 

 

"Česká republika byla nejprve terčem posměchu kvůli brzkým opatřením kvůli koronaviru, posléze se to změnilo v obdiv. Počet infekcí nyní dramaticky roste. Co se v létě stalo? Po několika bezstarostných týdnech epidemie pomalu začala nabírat na rychlosti,“ píše se v článku německého Tagesschau.

 

Jiný německý web TAG24 zveřejnil článek s titulkem: "Koronavirová katastrofa v sousední zemi. Navrátilci z České republiky jsou pro Sasko rizikem." O pohromě píše i italský deník Corriete pod titulkem: "Česká republika - katastrofa po vítězství." Článek uvádí, že "epidemii zde velmi efektivně zvládli díky téměř okamžitému lockdownu a povinnosti nosit roušky i venku. Mezi srpnem a zářím ale začalo případů opět přibývat." 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz