Zkáza

Z nebe prší mikroplasty. Zamořují Zemi, vědci je našli všude

Zemi zamořuje umělá hmota
Zdroj: Getty Images
Veronika Hándlová
Veronika Hándlová
Aktualizováno 15. 8. 2019 12:35
14.8. 2019 15:49
Téma:

Plasty jsou všude kolem nás a zamořují nejen oceány, ale dokonce i vzduch a půdu samotnou. Podle nové americké studie jsou totiž mikroplasty obsaženy i v dešti, který je roznáší prakticky všude.

Plast byl to, co tížilo vědce Gregoryho Wetherbeea nejvíce, když začal s analýzou dešťové vody na Rocky Mountains. Česky Skalnaté hory se nacházejí na severozápadě Severní Ameriky. "Očekával jsem, že ve vodě naleznu sůl a částice půdy," řekl Wetherbee americkému deníku, který se zabývá výzkumy. Místo toho ale nalezl různobarevná mikroskopická plastová vlákna.Jeho nález byl zpracovaný a podrobně popsaný ve studii Prší plast. Po zveřejnění vyvstávají nové otázky týkající se množství plastového odpadu pronikajícího do vzduchu, vody a půdy prakticky všude na Zemi.


"Myslím, že stěžejní je to, co můžeme sdílet s americkou veřejností, tedy že je tu daleko více plastu než vidíme pouhým okem," pokračuje Wetherbee a dodává, že nedávná studie odhalila mikroplasty pro změnu v Pyrenejích. Plastové částice tak mohou prokazatelně cestovat díky větru stovky, ne-li tisíce kilometrů.Další studie hovoří o mikroplastech v nejhlubších úsecích oceánu či britských jezerech a řekách. Plastům napomáháme i my, aniž bychom o tom věděli. "Plasty se při pomalém rozkladu rozpadají na menší a menší kousky. Plastová vlákna se totiž rozštěpí na více kousků pokaždé, když vyperete svoje oblečení, na kterém mikroplasty drží," uvedla výzkumnice Sherri Masonová ze vzdělávací organizace Penn State Behrend.


Masonová také dodala, že nikdy nebudeme vědět, jak velký mají plasty vliv na naše zdraví, ale měli bychom přemýšlet, jak je omezit.

TN.cz