Nedostatkové zboží

Z obchodů mizí elektronika. Češi ji vykupují kvůli práci i výuce na dálku!

Simona Šimková
Simona Šimková
27.8. 2020 20:32
Téma:

Z elektroniky a hlavně pak webkamer se stává nedostatkové zboží. Obava ze znovuzavedení online výuky pro školáky nebo práce z domova přiměly, teď ke konci léta, jednotlivce i firmy nakupovat elektroniku ve velkém. Prodejci ale mají problém se předzásobit - kvůli pandemii totiž poklesla v Asii výroba a do České republiky se přichází pouze omezené množství zboží.

Jako vosy po medu se teď rodiče před školním rokem a lidé pracující doma vrhají po elektronice. "Nevíme, jak to škola zvládne, takže si říkáme, že to bude třeba a chceme být připraveni," říká jeden z oslovených.

 

"V současnosti je zájem o zboží takový, jaký byl před Vánoci." "V srpnu evidujeme třicetiprocentní nárůst prodejů počítačů a notebooků, u webkamer a sluchátek je nárůst až stonásobný," popisují obrovskou vlnu zájmu prodejci.

 

 

Podle obchodníků se obrovská vlna poptávky rovná té, jakou zažili na jaře, po vypuknutí pandemie. To šel prodej o stovky až tisíce procent nahoru a například z 38 nabízených typů webkamer byly na skladě pouze dva druhy. K podobné situaci se prý opět schyluje.

 

Obchody nenabízejí na nový školní rok jen aktovky, ale také roušky či dezinfekci:

 

 

Obzvláště u webkamer řeší prodejci už teď problém s jejich nedostatkem. Z Asie prý chodí pouze v omezeném množství. Takže jsou webkamery buď vyprodané, nebo zmizí okamžitě poté, co zásilka přijde.

 

"Dá se očekávat, že na podzim nemusí zboží typu počítače a notebooky být dostatek," varuje obchod czc.cz. Někteří obchodníci se proto snaží předzásobit, aby zvýšené poptávce dokázali vyhovět.

 

 

O desítky procent prý také v meziročním srovnání stouply prodeje stolů, židlí a tabulí.

pez TN.cz