Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.2. 2017 18:12
Závadná zásilka

Z Polska dorazily na pulty tuny kuřecího masa se salmonelou!

Zdroj: TV Nova

V Jablonci nad Nisou prodala firma Karapetjan zhruba 1,9 tuny kuřecího masa obsahujícího bakterie způsobující salmonelózu. Datum spotřeby masa bylo do posledního ledna, lidé jej však mohou mít zamražené doma.

Celkem do Česka přišlo z Polska 3,6 tuny závadného masa, část veterináři stáhli, část šla do odpadu při úpravě. Dnes o tom informovala Státní veterinární správa.


Větší část masa prodala firma jako nebalené ve své podnikové prodejně v centru Jablonce. Zákazníci mohou maso vrátit. Kuřecí prsní řízky a stehna se prodávala mezi 25. a 27. lednem.


Přes 1,26 tuny masa veterináři našli v mrazírně prodejny, bude zlikvidováno v asanačním podniku. Veterináři dostali informace o nebezpečné zásilce systémem rychlého varování RASFF, kam je vložilo Nizozemsko. Tam šla také zásilka od stejného polského dodavatele.
 Do organismu bakterie pronikají výhradně ústy a vylučují se stolicí, případně močí. K přenosu nákazy dochází potravinami nebo prostřednictvím nemytých rukou.


Salmonely lze zničit dostatečným tepelným zpracováním potraviny. Pro silného a zdravého jedince nebývá onemocnění obvykle nebezpečné. Ohroženi mohou být starší či nemocní lidé a malé děti, hůře se totiž vyrovnávají s velkými ztrátami tekutin.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Věděli jste, co znamenají nálepky s čísly na ovoci? Odteď už je přehlížet nebudete!

Víte, co se stane, když dáte cibuli na chvilku do mrazáku? Tenhle trik vás fascinuje!

tn.cz / ČTK
Reklama