vyhořelý panelák

Z požáru v České Třebové obvinili dělníka. Lidé stále nemohou domů

Petr Brzek
Petr Brzek
11.1. 2020 22:00
Téma:

Za červnový požár panelového domu v České Třebové může podle policie dělník, který opravoval střechu. Kriminalisté už ho obvinili z obecného ohrožení. Čtyřicet bytů bylo tehdy úplně zničeno a většina lidí se ani po půl roce ještě nemůže vrátit domů.

Plameny byly vyšší než hasiči - ti na střeše chvílemi nebyli ani vidět. Hořela lepenka po celé ploše. Jenže to byl teprve začátek. "Postupně začal hořet podstřešní prostor, kde je tepelná izolace," uvedl řídící důstojník Václav Venc.

 

Stovky lidí v tu chvíli ještě nevěděly, že se domů jen tak nevrátí. Voda se rychle dostala do elektrických rozvodů. Úplně dole v sušárně byla obří laguna.

 

Po pár dnech začali lidé vyklízet svoje byty. Tam na ně čekaly jen trosky. "Na 100 % zničeno všechno," svěřil se Radim Slezák, majitel jednoho z bytů. Pomáhali příbuzní i dobrovolníci. Našlapali do schodů hodně kilometrů.

 

 

Panelák měsíce vypadal jako dům duchů. Dělníci bourali jádra, vysoušeli zdi. A po půl roce vyšetřování policie obvinila stavebního dělníka. "Z přečinu obecného ohrožení z nedbalosti byl obviněn jeden z mužů, který prováděl rekonstrukci střešní krytiny," uvedla mluvčí policie Eva Maturová.

 

Pokládal lepenku, pracoval s hořákem a plamen neměl nejspíš pod kontrolou. Škoda na domě je skoro 20 milionů korun. Muž, kterému nyní hrozí šest let vězení, se k případu vyjádřit nechtěl.

 

Stavební ruch ani po půl roce v domě neustává. Dělníci instalují kuchyně, lidé stěhují nábytek. Většina ze 40 bytů je stále neobyvatelná. Lidé se vrátili zatím jen do zhruba pětiny příbytků.

sei TN.cz