Unikající kyselna

Z převrácené cisterny u dálnice D1 unikala kyselina, zásah trval 15 hodin

Z převrácené cisterny unikala kyselina - 18
Zdroj: HZS Středočeského kraje
Z převrácené cisterny unikala kyselina
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
12.9. 2020 7:20
Téma:

Cisterna přepravující 21 tun kyseliny sulfanové se ve čtvrtek převrátila u Vranova na Benešovsku na výjezdu od motorestu u dálnice D1. Nebezpečná látka z ní potom začala unikat. Zásah hasičům ztěžoval i řidič, který mluvil pouze italsky.

Cisterna s 21 tunami nebezpečné kyseliny sulfanové, která je známější pod starším názvem sirovodíková, se ve čtvrtek na výjezdu z motorestu na dálnici D1 u Vranova na Benešovsku převrátila na bok.

 

Na místo okamžitě vyrazili hasiči. "Po příjezdu první jednotky bylo velitelem potvrzeno, že cisterna leží na boku a řidič je nezraněn. Vzhledem k tomu, že hovořil pouze italsky, nebylo možné se s ním domluvit," uvedl mluvčí Petr Svoboda.

 

"Zpočátku nedocházelo k žádnému úniku přepravované látky, ale následně začala kyselina drobně unikat přes vrchní poklop. Cisterna ovšem ležela na straně, kde jsou přečerpávací hrdla, takže nebylo možné ji bez nadzvednutí odčerpat," doplnil.

 

 

K převrácené cisterně proto musela také vyprošťovací firma a společnost, která likviduje únik nebezpečných látek. Vzorky přepravované kyseliny odebrali chemici z laboratoře v Kamenici.

 

Zásah hasičů trval neuvěřitelných 15 hodin. "Přečerpání a následné vyproštění havarované cisterny bylo ukončeno krátce před půlnocí. Po celou dobu byl nájezd na dálnici od motorestu i ze silnice číslo 109 uzavřen," zakončil Svoboda.

 

GALERIE: Vyprošťování převrácené cisterny

1
/
15
Zdroj: HZS Středočeského kraje
Z převrácené cisterny unikala kyselina - 22

TN.cz