fatální selhání

Z protržené přehrady v Brazílii se vylila řeka bahna, zemřelo 34 lidí

Téma:

Původní zprávy hovořily o tom, že nejméně devět lidí zemřelo při katastrofě v Brazílii, následná bilance hovoří dokonce o 34 mrtvých. Asi 150 lidí se pohřešuje poté, co se protrhla přehrada v brazilské oblasti Brumadinho. Lidé museli prchat před strašlivou bahnitou vlnou. Místní obyvatelé byli evakuováni.

Přehrada patřící brazilské důlní společnosti se protrhla v pátek odpoledne. Do okolí se po úniku nahrnulo ohromné množství bahna a špíny, přívalová vlna donutila lidi prchnout ze svých domovů.

 

Při neštěstí podle webu BBC zemřelo nejméně devět lidí. Následně byla strašlivá bilance upravena, při neštěstí zemřelo nejméně 34 lidí. Společnost Vale, která spravuje železářský důl, informovala místní samosprávu, že na místě bylo v době nehody 427 lidí. K sobotnímu ránu jich 279 bylo zachráněno a asi 150 lidí se stále pohřešuje.

 

Na vyprošťování se podílí asi 100 záchranářů, jejich počet by se však měl zdvojnásobit. K vyhledávání pohřešovaných se využívají i helikoptéry. Na záběrech z místa je vidět, jak se záchranáři snaží vyprostit muže, který je po pás uvězněn v bahně.

 

 

Fabio Schvartsman, prezident společnosti Vale, vyjádřil nad situací hlubokou lítost. "Žádám o odpuštění všech postižených a celé brazilské společnosti," uvedl Schvartsman. 

 

Přehradu spravuje stejná společnost, která se starala o další přehradu ve stejné oblasti. Ta se v roce 2015 také protrhla, neštěstí stálo tehdy život 17 lidí.
 

klma TN.cz