Bydlení

Z rozpadlé stodoly se stal obytný ateliér, který získal titul Stavba roku

Stavba roku 2020
Zdroj: UAX
Skoumalová Tatiana
Tatiana Skoumalová
21.10. 2020 10:52
Téma:

Na kopci stála pobořená kamenná stěna bývalé stodoly. Radek Leskovjan se rozhodl ji zrekonstruovat a proměnit v dům na bydlení i práci. Vytvořil tak v Kojetíně u Nového Jičína obytný ateliér, který získal titul Stavba roku 2020.

Nejprve vznikl na pozemku polorozpadlého hospodářského stavení obytný ateliér UAX! a později přibyla betonová přístavba, která je s původní stodolou propojená proskleným krčkem. Obydlí získalo nejen titul Stavba roku 2020, ale ocenění Zahrada roku 2020 získala i přilehlá zeleň za osobitý a citlivý vstup moderní architektury do prostoru staré zahrady.

 

"Z ocenění mám pochopitelně obrovskou radost. Věřím, že můžeme naším domem inspirovat další stavby, které citlivě a s úctou propojují staré s novým a historii s moderním designem a technologiemi,“ řekl a spoluautor projektu Radek Leskovjan, který od roku 2007 zchátralou stodolu rekonstruoval.

 

 

Jednalo se o jeden z historicky prvních domů v Kojetíně. Stavení však v 90. letech minulého století vyhořelo. "Historie domu se píše od roku 1862. Zjistili jsme to z pískovcové desky umístěné na stodole,“ vysvětluje Leskovjan. Původní zdi z 19. století autoři zachovali. Vnitřní dřevostavba se otvírá prosklenými stěnami. Výrazným prvkem stavby je terasa, která vybíhá nad svažitý terén zahrady.

 

Na projektu s Leskovjanem spolupracoval i architekt Kamil Mrva. "Dům má doslova nadnárodní záběr a psalo se o něm v řadě odborných médií o architektuře a designu po celém světě. Časopis Dolce Vita jej v roce 2009 dokonce vyhlásil za nejlepší dům roku,“ popsal architekt.

 

Podívejte se, jak Stavba roku 2020 vypadá:

GALERIE: Stavba roku 2020

1
/
21
Zdroj: UAX
Stavba roku 2020 - 1

TN.cz