nutný zásah

V rozpálených autech šlo o život. Děti i pejsky se podařilo zachránit

Téma:
psi

Letní teploty se nevyplácí podceňovat. V minulém týdnu byly nutné hned dvě záchrany z rozpálených aut. Pražští strážníci vysvobodili tři pejsky v kritickém stavu, zlínští hasiči se zase postarali o záchranu dvou malých dětí.

Zachránit život tří pejsků se podařilo ve středu v dopoledních hodinách strážníkům na pražských Petřinách. Zvířat v uzamčeném autě, které stálo na přímém slunci, si všiml kolemjdoucí. Ten následně kontaktoval strážníky.


Podle muže stálo auto na stejném místě už od sedmi hodin, kdy šel kolem do práce. Pejsci tak byli v uzavřeném autě bez vody několik hodin. Leželi vevnitř s vyplazenými jazyky a velmi ztěžka dýchali. Na vnější podněty už nereagovali.


"Strážníci kontaktovali Policii ČR z důvodného podezření ze spáchání trestného činu a z obavy o život zvířat se rozhodli rámci krajní nouze z vozidla vyprostit," informovali pražští strážníci na svém facebooku.

 


Pomocí teleskopického obušku následně rozbili okénko auta a dva malátné psy z auta vyndali. Jeden z nich nebyl schopný ani chůze, po podání čerstvé vody se oba začali vzpamatovávat.

 

Při kontrole auta strážníci uslyšeli ze zadní části těžké sípavé oddychování a pod přepravkami našli na zadních sedačkách třetího psa. Zhruba po půl hodině k autu přišel majitel auta, dvacetiletý cizinec. Případ si převzala policie ČR.

 

 

 

K další nešťastné události došlo v neděli dopoledne v Uherském Brodě, kde se v nestřeženém okamžiku nedopatřením uzamkly dvě děti v autě. Rodiče zaparkovali na přímém sluníčku u obchodního domu Tesco, hrozilo proto, že se děti uvnitř přehřejí.

 

Rodiče obratem zavolali místním profesionálním hasičům, kteří byli podle mluvčího zlínských hasičů Romana Žemličky připraveni rozbít okénko. Nakonec nemuselo k takovémuto zákroku dojít, protože se jim podařilo během krátké chvíle auto odemknout a děti v pořádku předat rodičům.


Pražští strážníci varují, aby lidé nikoho neponechávali v teplých měsících ve svých autech. Nejvíce rizikové je to především pro malé děti, starší lidi a zvířata. "V uzavřeném prostoru teploty velice rychle stoupají až k extrémům a během krátké doby hrozí přehřátí organismu, které může vést v krajních případech ke smrti," dodali.

sik TN.cz