Útěk bez práce

Z věznice uprchli všichni vězni, strážní totiž zasahovali jinde!

Všech 78 trestanců z věznice na jihu Haiti uprchlo ze svých cel poté, co byli dozorci odvoláni, aby pomohli zkrotit násilné protivládní protesty. Při demonstracích už několik lidí zemřelo, desítky dalších se zranily.

Věznice v jihohaitském městě Aquin se vyprázdnila v úterý, kdy byli členové bezpečnostních sborů rozptýlení intenzivními protivládními protesty.

 

Šéfinspektor Ralph Stanley Brice místním novinám řekl, že vězni původně odešli na plánované sprchování. Jenže pak se podle BBC odmítli vrátit do svých cel a maximálně využili toho, že stráže byly rozptýlené nedalekou demonstrací proti prezidentovi Jovenelu Moiseovi.

 

Policisté ze stanice, která k věznici těsně přiléhá, sice okamžitě přivolali posily, jenže ty se nedokázaly dostat přes barikády, které v ulicích postavili nespokojení Haiťané.

 

 

Protesty karibským státem zmítají už šest dní. Začaly poté, co soud oznámil, že ministři a jiní vládní činitelé "založili" peníze z půjček, které zemi poskytla Venezuela. V machinacích měl být zapojený i i prezident Moise.

 

Haiti je nejchudší zemí v Karibiku, 60 procent jejích obyvatel živoří za méně než dva dolary (asi 45 korun) na den.

pez TN.cz