Jmenovali důvody

Za 50 let už se budou rodit děti jen ze zkumavky, varují odborníci!

Umělé oplodnění
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Lékaři se obávají, že za 50 let už se budou rodit jen děti "ze zkumavky". U mužů strmě klesá průměrný počet spermií, snižuje se také sexuální aktivita, zvyšuje věk prvorodiček. Zatímco před lety se páry obávaly, že otěhotní, dnes si to přejí, ale nejlépe bez sexu.

Sexuologové varují před nebezpečenými trendy, které v současné společnosti převládají. Věk, kdy mají ženy i muži poprvé dítě, se totiž stále zvyšuje. Jenže "reprodukční mládí" končí u mužů se čtyřicítkou, u žen ještě dříve.

 

"To je ovšem bohužel věk, kdy muži, jestli vůbec, začínají o potomkovi uvažovat. Stejně jako u žen platí, že ideální dobou, kdy by měli zplodit děti je mezi 18 až 30 lety," uvedl urolog Viktor Vik. Průměrný věk prvorodiček už ale v Česku dosáhl 30 let.

 

Kvůli špatným návykům navíc klesá počet spermií, který je odborníky považován za běžný. "Za posledních 25 let klesl počet mužských spermií o 60 % a každý rok se spermiogram zhoršuje o dalších 1,6 %," sdělil Štěpán Machač z reprodukční kliniky.

 

 

Dříve byla "normální" koncentrace 40 milionů spermií na mililitr, v současnosti už je to jen 15 milionů na milimetr. Lékaři vidí vysvětlení v sedavém zaměstnání, nedostatečném pohybu a nesprávném stravování, ale také třeba nošení mobilu v kapse či vyhřívaných sedačkách v autě.

 

Kromě klesající kvality spermatu zneklidňuje odborníky i nižší chuť zakládat rodiny. "Pro muže dnešní doby je velmi těžké riskovat neúspěch při namlouvání, vyvíjet komunikační úsilí, které vede k sexu za účelem plození potomka. Současná společnost nabízí celou řadu atraktivních a dostupných lákadel a sex se stal zábavou pro chudé," míní Vik.

 

Lékaři se tak obávají, že za několik let už nebude špatný spermiogram vadit, protože na samotný akt vůbec nedojde. Lidé podle sexuologa Pavla Turčana odkládají rodiny i kvůli tomu, že se zvyšuje věk odchodu od rodičů.

 

 

"V takových případech si muž na nezávazný sex někoho najde, ale už není puzen k tomu, aby se stěhoval a zakládal vlastní hnízdo. V pozdějším věku si pak hůře zvyká na to, že je třeba se omezit, právě kvůli malému dítěti," prohlásil Turčan.

 

V Česku má podle nejnovějších statistik problémy s plodností až čtvrtina všech párů. Asi 4 procenta dětí se rodí díky umělému oplodnění, dvojice postoupí přibližně 24 tisíc cyklů ročně.

epa TN.cz