Politický cestovatel

Za ČSSD byl ministrem. Teď Jandák stranu cupuje a kandiduje za jinou

Vítězslav Jandák
Zdroj: Profimedia
Vítězslav Jandák
Petr Zelený
Petr Zelený
26.5. 2020 11:34
Téma:

Herec, poslanec i ministr kultury ve vládě Jiřího Paroubka, tehdy v barvách sociální demokracie. Vítězslav Jandák nicméně příliš vděku k ČSSD necítí - v aktuálním rozhovoru totiž partaj vůbec nešetří a navíc od ní "utíká" jinam.

O Senát chce totiž Jandák bojovat v barvách Babišova hnutí ANO. To je podle něj vlastenecké s tahem na branku, zatímco ČSSD zoufalá, kupující si voliče a připojující se "ke všem blbostem na světě." Jandák to řekl ve velkém rozhovoru Novinkám.

 

Portál upozorňuje, že herec a exministr kultury tak kandiduje už za pátou politickou stranu. A neostýchá se radit i ODS - ta by prý měla zrušit buňku v pražských Řeporyjích, kde je starostou kontroverzní Pavel Novotný.

 

"S ANO jdu, protože mi to několikrát nabídli a já jsem řekl - proč ne. ANO jsem si vybral proto, že je znám z jižních Čech. Jsou to fajn a slušný lidi. Na hnutí ANO se mi líbí, že má tah na branku. To, co chce, je logické a srozumitelné. A je tam určitá míra vlastenectví, což je dnes strašně nepopulární slovo," vypráví Jandák, který do Senátu kandiduje na Pelhřimovsku.

 

A co mu vlastně vadí na současném vedení ČSSD? "ČSSD se vzdálila lidem a dělá populistickou politiku pomalu tak, že se země při požadavcích paní ministryně Maláčové položí. A zahraniční politika se mi nějak nelíbí. Ale hlavně jsme spolu přestali mluvit," stěžuje si v interview Jandák.

 

 

V první řadě mu vadí právě ministryně práce Jana Maláčová a také ministr zahraničí Tomáš Petříček. To prý nejsou sociální demokraté, ale "takoví zvláštní mladí lidé." Prý se s nikým nebaví a žijí si ve vlastním světě.

 

"ČSSD se vydala jiným směrem, než byla členská základna i voličský potenciál v této zemi. Vždyť oni se připojují ke všem blbostem, které jsou na světě," nebere si Jandák servítky.

 

A zastává se hnutí ANO, které už několik let vládne právě po boku ČSSD. "V tom hnutí vládne jiná atmosféra. Vůbec ne ta, jak se říká, že tam sedí velký Babiš a má pistoli, a jak kdo cekne, tak ho oddělá. Tak to vůbec není," má jasno Jandák.

 

Před šesti lety se Vítězslav Jandák bil za vyšší platy poslanců. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz