Měla platit 120 tisíc!

Za domácí porod padla pokuta, asistentka ji zatím platit nemusí

Domácí porod
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Porodní asistentka Johanka Kubaňová nebude zatím muset platit 120tisícovou pokutu za to, že poskytovala ženám pomoc při domácích porodech. Rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje zrušilo Ministerstvo zdravotnictví, které úřadu případ vrátilo zpátky.

Vysokou pokutu udělil Krajský úřad Středočeského kraje porodní asistence Johance Kubaňové v červnu letošního roku. Podle něj Kubaňová poskytovala zdravotní služby, ke kterým nebyla oprávněna.

 

Žena se bránila, že poskytovala odbornou první pomoc a neodkladnou péči, to ale úřad neuznal. Podle něj není asistence u domácího porodu první pomocí, když o pacientku může být postaráno obvyklým způsobem, tedy převozem do porodnice.

 

Kubaňová měla zaplatit pokutu 120 tisíc. Proti rozhodnutí se odvolala. Přitom uváděla, že péči poskytovala odborně a s potřebným vybavením a její přítomnost u porodů je činila bezpečnějšími pro matku a dítě.

 

Ministerstvo zdravotnictví rozhodnutí Krajského úřadu v listopadu verdikt zrušilo. "Podle ministerstva je vedení fyziologického porodu činnosti, pro niž jsou porodní asistentky odborně kvalifikovány a za stanovených podmínek i oprávněny. Poskytnutí odborné první pomoci v mezích odborností poskytovatele zdravotní služby nemůže být podle ministerstva protiprávním jednáním, a tedy ani přestupkem," uvedla advokátka porodní asistentky Zuzana Candigliota.

 

 

Ministerstvo Krajskému úřadu vyčetlo, že pořádně nezjistil  skutkový stav, nevyslechl svědky a také se nezabýval majetkovými poměry pokutované porodní asistentky a nezjistil, zda pro ní pokuta není likvidační.

 

"Žena má svobodu volby místa porodu. Nemohu ji tedy nutit jít rodit do zdravotnického zařízení. Kdybych odešla od rodící ženy a u porodu s odmítnutím mé asistence pak nastaly komplikace, mohla bych čelit trestněprávnímu řízení za neposkytnutí péče a první pomoci. Ale ani etika mi nedovoluje opustit rodící ženu. Jsem přece porodní asistentka vyškolená právě k asistenci u porodu," uvedla pokutovaná porodní asistentka.

 

 

Na podporu pokutované ženy vznikla stránka a také veřejná sbírka. Lidé jí na právní služby poslali 120 tisíc korun. Matky se jí zastávají, že domácí porod je pro ženy výrazně výhodnější, pro děti stejně bezpečný jako porod v nemocnici, a v mnoha Evropských zemích je naprosto legální.

vbo TN.cz